Kensington Mouse-in-a-Box EQ Wired Mouse
- Minimum 58% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly and cables
- Comfortable ambidextrous design
- Scroll wheel supports efficient navigation.
- 1000DPI optical sensor provides reliable mouse control.
- Reliable wired USB-A connection.
- Includes 3-year limited warranty.
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | K72480WW |
| EAN | 0085896724803 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy
Sustainability Attributes
Certified recycled content that conforms to SCS Recycled Content Standard V8-0 for a minimum 58% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly and cables
Comfortable Ambidextrous Design
The ambidextrous design ensures all-day comfort for both left and right-handed users.
Scroll Wheel
Smooth and efficient navigation through lengthy documents and web pages, with the flexibility to customise scrolling speed.
Wired USB-A Connection
The 1.8m (6’) USB-A cable provides a convenient and reliable connection, eliminating the need for batteries. Plug-and-play with PC and Mac and compatible with Windows 7 or later, macOS and ChromeOS.
1000DPI Optical Sensor
Provides smooth and responsive performance.
3-Year Limited Warranty
Rest assured knowing you’re covered by Kensington® with professional support and a 3-year limited warranty.
Description
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Special features | EQ |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 94 g |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 117 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 196 mm |
| Master (outer) case length | 245 mm |
| Master (outer) case height | 160 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.51 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 1.51 kg |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
| Special features | EQ |
| Master (outer) case net weight | 1.51 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Manhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowHP Wired Mouse 105
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowLogiLink ID0016 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRED USB-A MOUSE - 1200...
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowDICOTA D32011 mouse Ambidextrous USB Type-A 1200 D...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowEdnet 81166 mouse Ambidextrous RF Wireless Optical...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRED USB-A & USB-C MOUSE
Shop NowDICOTA D31980 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth ...
Shop NowUrban Factory USB WIRED MOUSE (BULK)
Shop NowTargus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowAdesso HC-3003PS mouse Office PS/2 Optical 1000 DP...
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Black, USB
Shop NowDICOTA D31659 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowUrban Factory Free mouse Office Ambidextrous RF Wi...
Shop Nowconnektgear MO544 Wireless Full-Size 6 Button Opti...
Shop Nowconnektgear MO543 USB Full-Size 4 Button Optical M...
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Pale Grey, USB
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowHP 125 Wired Mouse
Shop NowHP Wired Desktop 320M Mouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech B100 Optical USB Mouse
Shop NowKensington Mouse - in - a - Box Wired
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kensington Mouse-in-a-Box EQ Wired Mouse
£5.93
£4.94
|
New
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£8.09
£6.74
|
Recommended
Logitech B100 Optical USB Mouse
£4.82
£4.02
|
Bestseller
Kensington Mouse - in - a - Box Wired
£5.80
£4.83
|
Popular
Logitech Wireless Mouse M185
£7.33
£6.11
|
CHERRY MC 1000 Corded Mouse, Pale Grey...
£5.80
£4.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K72480WW
|
AMU75EU
|
910-003357
|
K72356EU
|
910-002238
|
JM-0800-0
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Targus
|
Logitech
|
Kensington
|
Logitech
|
CHERRY
|
| Buttons quantity |
N/A
|
N/A
|
3
|
3
|
2
|
3
|
| Movement detection technology |
N/A
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
N/A
|
Travel
|
office
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
N/A
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|