Manhattan Wall Mount With Extension for TV & Monitors (Tiltable Anti Theft), For screens 37" to 100", VESA compatibility: all between 200x200mm to 800x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 75kg, B
£42.36
£35.30
Wall Mount With Extension for TV & Monitors (Tiltable Anti Theft), For screens 37" to 100", VESA compatibility: all between 200x200mm to 800x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 75kg, Bracket
- Supports one flat or curved 43" to 90" TV up to 75 kg (165 lbs.)
- Optimized views with +5 to -10° tool-free tilt, +/-5° swivel, and +/-6 mm post-installation leveling adjustment
- Holds TV 75 mm (3 in.) from wall and optionally extends additional 60 mm (2.4 in.) for easier access to cabling
- Heavy-duty construction with 2 mm thick reinforced steel and powder coating
- Includes attachable bubble level
- Snap-in spring locks with release cords for easy installation or removal and additional safety
- Anti-theft locking option, great for digital signage (requires padlock, not included)
- Meets VESA standards 200x200 to 800x400 e.g. 200x200, 200x300, 300x200, 200x400, 400x200, 300x300, 300x400, 400x300, 600x200, 400x400, 600x300, 600x400, 800x400
More Information
| Maximum weight capacity | 75 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 90 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 461863 |
| EAN | 0766623461863 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Adjustable, Secure TV Wall Bracket that Extends for Easy Cabling
This TV Wall Mount from Manhattan is your convenient solution to safely hold your flat or curved 43" to 90" display up to 75 kg (165 lbs.). Mount your screen just 75 mm (3 in.) from the wall for a sleek, modern look. Need easier access to your cables? Its innovative design allows an optional extension of an additional 60 mm (2.4 in.), making it easier than ever to manage your cabling without hassle.
Optimal Viewing Angles
Achieve the perfect view with a versatile +5 to -10° tool-free tilt, +/-5° swivel, and +/-6 mm post-installation leveling adjustment.
Robust and Reliable Construction
Constructed with heavy-duty, 2 mm thick reinforced steel and a durable powder coating, this mount provides strength and reliability.
Precision Installation Made Simple
Included is an attachable bubble level for perfect alignment during installation. The snap-in spring locks with release cords make mounting or removing your TV a breeze, adding an extra layer of safety and ease.
Enhanced Security
Ideal for public or commercial spaces, the anti-theft locking option (padlock required, not included) provides an extra measure of security, perfect for digital signage or any setting where additional protection is desired, like office, hospitality or classroom.
This TV Wall Mount from Manhattan is your convenient solution to safely hold your flat or curved 43" to 90" display up to 75 kg (165 lbs.). Mount your screen just 75 mm (3 in.) from the wall for a sleek, modern look. Need easier access to your cables? Its innovative design allows an optional extension of an additional 60 mm (2.4 in.), making it easier than ever to manage your cabling without hassle.
Optimal Viewing Angles
Achieve the perfect view with a versatile +5 to -10° tool-free tilt, +/-5° swivel, and +/-6 mm post-installation leveling adjustment.
Robust and Reliable Construction
Constructed with heavy-duty, 2 mm thick reinforced steel and a durable powder coating, this mount provides strength and reliability.
Precision Installation Made Simple
Included is an attachable bubble level for perfect alignment during installation. The snap-in spring locks with release cords make mounting or removing your TV a breeze, adding an extra layer of safety and ease.
Enhanced Security
Ideal for public or commercial spaces, the anti-theft locking option (padlock required, not included) provides an extra measure of security, perfect for digital signage or any setting where additional protection is desired, like office, hospitality or classroom.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 200,300 x 400,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 200,600 x 300,600 x 400,800 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.29 m (90") |
| Maximum weight capacity | 75 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -10 - 5° |
| Swivel angle range | -5 - 5° |
| Distance to the wall (min) | 7.5 cm |
| Distance to the wall (max) | 13.6 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 7.5 cm |
| Distance to the wall (max) | 13.6 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | Yes |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 954 mm |
| Height | 430 mm |
| Weight | 4.21 kg |
| Depth (max) | 13.6 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 980 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 4.65 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 340 mm |
| Master (outer) case length | 995 mm |
| Master (outer) case height | 135 mm |
| Master (outer) case gross weight | 19.5 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink VLMW3255 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowNeomounts WL30-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL30-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Tilt Large Bla...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Full Motio...
Shop NowNeomounts FPMA-W350BLACK TV mount wall 32-55" - ti...
Shop NowNeomounts WL40-550BL14 TV mount wall 40-55" - full...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL12 TV mount wall 24-65" - fix...
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Fixed Low ...
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm TV Bracket 37 - 70" ...
Shop NowLogiLink BP0112 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowVivolink VLMW3770 TV mount/stand 2.18 m (86") Blac...
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011050 TV mount Black
Shop NowVivolink VLMW2355T TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowStarTech.com Heavy Duty Commercial Grade TV Wall M...
Shop NowVivolink VLMW4280 TV mount/stand 2.03 m (80") Blac...
Shop NowSMS Smart Media Solutions PL020050 TV mount 139.7 ...
Shop NowPeerless PF640 TV mount 116.8 cm (46") Black
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011073 TV mount 190.5 ...
Shop NowLogiLink BP0019 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowLogiLink BP0048 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowLogiLink BP0014 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowLogiLink BP0028 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowStarTech.com Low-Profile TV Wall Mount - Fixed
Shop NowLindy LCD and LED Multi Joint Cantilever TV Wall B...
Shop NowTronje AR011 Aluminium
Shop NowNeomounts WL40-550BL12 TV mount wall 32-55" - full...
Shop NowNeomounts WL35-550BL16 TV mount wall 42-86" - tilt...
Shop NowNeomounts WL30-550BL18 TV mount wall 43-86" - ultr...
Shop NowStarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount - Tilting
Shop NowTripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall Mount for 17...
Shop NowAllmounts AS3769F TV mount/stand 2.54 m (100") Bla...
Shop NowNeomounts FPMA-W250BLACK Monitor/TV mount wall 10-...
Shop NowPeerless SF640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowPeerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm (75") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Manhattan Wall Mount With Extension fo...
£42.36
£35.30
|
Hot Product
SMS Smart Media Solutions FS011050 TV...
£37.62
£31.35
|
New
SMS Smart Media Solutions PL020050 TV...
£40.26
£33.55
|
Popular
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£46.14
£38.45
|
Tronje AR011 Aluminium
£45.13
£37.61
|
Bestseller
Peerless PF640 TV mount 116.8 cm (46&q...
£56.48
£47.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
461863
|
FS011050
|
PL020050
|
40765
|
24801
|
PF640
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
SMS Smart Media Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
Lindy
|
Tronje
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Aluminium
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|