Sandberg Survivor Nano Powerbank 10000
£29.70
£24.75
Sandberg Survivor Nano Powerbank 10000
- Ultra-compact, adventure-ready design
- IPX8 waterproof and durable
- Dual USB-C ports
More Information
| SKU | 421-32 |
|---|---|
| EAN | 5705730421327 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Sandberg Survivor Nano Powerbank 10000 is your ultra-compact lifesaver in the wild. With robust IPX8 waterproofing, it can handle even the harshest environments – rain, mud, or a dip in the water is no problem. Despite its small size, it delivers a full 20W PD fast charge via the two USB-C ports. The built-in display gives you a precise overview of the battery status. Perfect for outdoor adventures, travel, and demanding everyday life where you always need to rely on extra power.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| International Protection (IP) code | IPX8 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Charging |
| Protection features | Waterproof |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Ports & interfaces | |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Total output power | 20 W |
| Input voltage | 5/9/12 V |
| Output voltage | 5/9/12 V |
| Input current | 3/2/1.5 A |
| Output current | 3 A |
| Port 1 output power | 20 W |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 37 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Depth | 103 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 185 g |
| Package width | 96 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package height | 132 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging data | |
| Package width | 96 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package height | 132 mm |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Charging |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowIntenso 7332034 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NowUgreen 25683 power bank 20000 mAh Black
Shop NowUgreen 10000mAh Mini Powerbank Quick Charging 30W ...
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NowSandberg Travel Powerbank 10000 PD20W
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank Wireless charging Black
Shop NoweSTUFF ES641101 power bank Wireless charging Black
Shop NowUgreen UNO 10000 mAh Wireless charging Black
Shop NowUgreen UNO 10000 mAh Purple
Shop NowBelkin ENA013HQBK power bank 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg 3in1 Magnet Powerbank 5000
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 10000
Shop NowIntenso 7332054 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Nano Powerbank 10000 PD20W
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD35W
Shop NowSandberg Nano Powerbank 20000 PD20W
Shop NowBelkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh Wireless cha...
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowBelkin BoostCharge 10000 mAh Grey
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Ban...
Shop NoweSTUFF ES641042 power bank Wireless charging Black
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowDuracell DRPB3040A power bank 10000 mAh Black
Shop NowDuracell DRPB3009A power bank 10000 mAh Black
Shop NowDuracell DRPB3020A power bank 5000 mAh Black
Shop NowUgreen 12000mAh 100W Fast Charging Powerbank
Shop NowBelkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Saver Powerbank 20000
Shop NowBelkin BPB012btRG 20000 mAh Rose gold
Shop NowBelkin BPB012btBK 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB027hqBK 10000 mAh Black
Shop NowAnker Nano 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Whit...
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 10000 PD20W
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg Survivor Nano Powerbank 10000
£29.70
£24.75
|
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£39.60
£33.00
|
Bestseller
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£43.34
£36.12
|
Recommended
Belkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh...
£38.28
£31.90
|
Hot Product
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
421-32
|
320-42
|
420-53
|
BPB006BTBLK
|
BPD002BTBK
|
420-58
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
Sandberg
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|