Belkin BoostCharge 10000 mAh Grey
£25.16
£20.97
10000 mAh, 15 W, 2 x USB-A, 1 x USB-C
- Our battery pack products undergo 20+ quality tests and achieve 8+ global certifications, to keep your devices safe for years to come
- Charge up to three devices at the same time with two 12W USB-A ports and one 15W USB-C port
- Total 15W of power is shared across all ports when used simultaneously
- 10,000 mAh recharges your smartphone for up to 40 hours of additional video playback
- Charge an iPhone 15 Pro 0-50% in 32 minutes or Galaxy S23 Plus 0-50% in 45 minutes
- USB-A to USB-C cable included to start charging right out of the box
- LED indicator light lets you know the power bank’s power status, so you always know when it’s time to recharge
- Product made with recycled plastic
- 100% plastic-free packaging
More Information
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| SKU | BPB011BTGY |
| EAN | 0745883881161 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | Y |
Description
Power Bank 10K
Charge three devices at the same time with our BoostCharge Power Bank 10K. Two USB ports and one USB-C® port keep all your devices powered with up to 40 hours of battery life for your smartphone and smart devices.
Binge movies, make FaceTime calls, and keep your navigation apps running to your destination. The included USB-A to USB-C cable lets you start charging right out of the box and recharge your power bank when the time comes.
Charge three devices at the same time with our BoostCharge Power Bank 10K. Two USB ports and one USB-C® port keep all your devices powered with up to 40 hours of battery life for your smartphone and smart devices.
Binge movies, make FaceTime calls, and keep your navigation apps running to your destination. The included USB-A to USB-C cable lets you start charging right out of the box and recharge your power bank when the time comes.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Headphones/Headset, Mobile phone/Smartphone, Smartwatch, Tablet |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Battery level |
| Power | |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Total output power | 15 W |
| Port 1 output power | 12 W |
| Port 2 output power | 12 W |
| Port 3 output power | 15 W |
| Performance | |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Battery level |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-A connector | Yes |
| Radio | |
|---|---|
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Weight & dimensions | |
| Width | 132 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 222 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowLogiLink PA0323W power bank 20000 mAh White
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NowUgreen 25683 power bank 20000 mAh Black
Shop NowUgreen 10000mAh Mini Powerbank Quick Charging 30W ...
Shop NowBelkin BPB021HQBK power bank 10000 mAh Black
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Ban...
Shop NoweSTUFF ES641040 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowAnker A1653H21 power bank 5000 mAh White
Shop NowLogiLink PA0305 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NowLogiLink PA0275 power bank Lithium 10000 mAh Black
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank 5000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NowPREVO SP5002 power bank 1000 mAh Wireless charging...
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg 3in1 Magnet Powerbank 5000
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 10000
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Black
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowUgreen 12000mAh 100W Fast Charging Powerbank
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NowAnker Powercore 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Saver Powerbank 10000
Shop NowAnker 322 MagGo 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Whit...
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 10000 PD20W
Shop NowSandberg Saver Powerbank 20000
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Belkin BoostCharge 10000 mAh Grey
£25.16
£20.97
|
Sandberg Saver Powerbank 10000
£20.46
£17.05
|
Hot Product
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
Popular
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£35.64
£29.70
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£23.71
£19.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BPB011BTGY
|
320-34
|
320-42
|
420-58
|
420-59
|
BPB011BTBK
|
| Manufacturer |
Belkin
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|