eSTUFF ES641042 power bank Wireless charging Black
£38.15
£31.79
INFINITE Power Bank 10.000 mAh PD20W with magnetic charging.
- Charging cable included
More Information
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| SKU | ES641042 |
| EAN | 5715063151778 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Sustainability: The shell of the power bank is made from 35% post-consumer recycled GRS* certified polycarbonate (rPC) and from 65% virgin plastic.
Quality: The power bank is of a high quality and has been tested to withstand daily usage.
Packaging: In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
* GRS = Global Recyle Standard
Description:
A stylish power bank with soft touch surface, the perfect accessory for your power hungry devices.
The power bank is equipped with USB-C port for charging both the battery itself and for charging devices with Power Delivery up to 20W, as well as an USB A port for charging devices. Furthermore, it has a MicroUSB port for charging the powerbank itself.
The magnetic wireless charging works with smartphones compatible with either Qi or MagSafe endabled iPhones.
Capacity:
10.000 mAh 37Wh/3.7V
Input
USB-C: 5V/3A. 9V/2A, 12V/1.5A
MicroUSB: 5V/2A. 9V/2A, 12V/1.5A
Output
USB-A: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A
USB-C: 5V/3A, 9V/2.2A, 12V/1.67A (PD20W)
Wireless Output: 5W, 7.5W, 10W (max)
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Sustainability: The shell of the power bank is made from 35% post-consumer recycled GRS* certified polycarbonate (rPC) and from 65% virgin plastic.
Quality: The power bank is of a high quality and has been tested to withstand daily usage.
Packaging: In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
* GRS = Global Recyle Standard
Description:
A stylish power bank with soft touch surface, the perfect accessory for your power hungry devices.
The power bank is equipped with USB-C port for charging both the battery itself and for charging devices with Power Delivery up to 20W, as well as an USB A port for charging devices. Furthermore, it has a MicroUSB port for charging the powerbank itself.
The magnetic wireless charging works with smartphones compatible with either Qi or MagSafe endabled iPhones.
Capacity:
10.000 mAh 37Wh/3.7V
Input
USB-C: 5V/3A. 9V/2A, 12V/1.5A
MicroUSB: 5V/2A. 9V/2A, 12V/1.5A
Output
USB-A: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A
USB-C: 5V/3A, 9V/2.2A, 12V/1.67A (PD20W)
Wireless Output: 5W, 7.5W, 10W (max)
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| MagSafe compatible | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Micro-USB connector | Yes |
| USB Type-A output ports | 1 |
| Micro-USB connectors quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Wireless charging power | 10 W |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 209 g |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 255 g |
| Packaging data | |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 255 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank Wireless charging Black
Shop NoweSTUFF ES641101 power bank Wireless charging Black
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Essentials Power Bank Magne...
Shop NowUgreen UNO 10000 mAh Wireless charging Black
Shop NowUgreen UNO 10000 mAh Purple
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowBelkin ENA013HQBK power bank 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowPort Designs 907005 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 67W
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowSandberg 3in1 Magnet Powerbank 5000
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 10000
Shop NowIntenso 7332054 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD35W
Shop NowSandberg Nano Powerbank 20000 PD20W
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Black
Shop NowUgreen 10000mAh Mini Powerbank Quick Charging 30W ...
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NowBelkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh Wireless cha...
Shop NowDuracell DRPB3009A power bank 10000 mAh Black
Shop NowDuracell DRPB3040A power bank 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
Shop NowUgreen 12000mAh 100W Fast Charging Powerbank
Shop NowDuracell DRPB3020A power bank 5000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowBelkin BPB012btBK 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btRG 20000 mAh Rose gold
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Whit...
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 10000 PD20W
Shop NowAnker Nano 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES641042 power bank Wireless ch...
£38.15
£31.79
|
Recommended
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£48.84
£40.70
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£39.60
£33.00
|
Hot Product
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£43.34
£36.12
|
Belkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh...
£38.28
£31.90
|
Bestseller
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£35.64
£29.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES641042
|
420-35
|
420-53
|
BPB006BTBLK
|
BPD002BTBK
|
420-59
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
Sandberg
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|