Belkin BPB027hqBK 10000 mAh Black
£27.35
£22.79
20 W, 10000mah, 103.9mm x 71mm x 25.1mm
- 20W of Power Delivery output to fast charge your smartphones and tablets
- 10K battery capacity provides 43 hours of playback for an iPhone 16†
- Charges two devices at the same time
- Belkin SmartProtect offers 55 safety tests, overheat and overvoltage protection
- Digital screen shows battery status
- Detachable USB-C cable included
- Travel-friendly and TSA approved for carry-on
- Pass-through power allows for charging a device while the power bank recharges
- Compact and lightweight design
- Product made with recycled plastic
- 100% plastic-free packaging
More Information
| SKU | BPB027HQBK |
|---|---|
| EAN | 0745883916153 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | Y |
Description
Charge up to 20W with our BoostCharge Power Bank 10K§ with Display. Your devices stay powered throughout the day with two USB-C ports and one detachable USB-C cable. Charge with a maximum power of 20W when a single port is in use, and a total of 15W when both ports are being used. A convenient digital screen indicates the battery level.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone, Tablet |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Built-in display | Yes |
| Protection features | Overheating protection |
| Performance | |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | AC |
| Ports & interfaces | |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71 mm |
| Depth | 103.9 mm |
| Height | 25.1 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | AC |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowIntenso 7332034 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowUgreen 25683 power bank 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NowSandberg Travel Powerbank 10000 PD20W
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank Wireless charging Black
Shop NoweSTUFF ES641101 power bank Wireless charging Black
Shop NowUgreen UNO 10000 mAh Wireless charging Black
Shop NowBelkin ENA013HQBK power bank 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg 3in1 Magnet Powerbank 5000
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 10000
Shop NowIntenso 7332054 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Nano Powerbank 10000 PD20W
Shop NowSandberg Survivor Nano Powerbank 10000
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD35W
Shop NowSandberg Nano Powerbank 20000 PD20W
Shop NowHama 00201711 power bank Lithium Polymer (LiPo) 24...
Shop NowBelkin BoostCharge 10000 mAh Grey
Shop NowPREVO SP5002 power bank 1000 mAh Wireless charging...
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Ban...
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NoweSTUFF ES641042 power bank Wireless charging Black
Shop NoweSTUFF ES641040 power bank Black
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NowBelkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh Wireless cha...
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Blue
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
Shop NowIntenso 7313522 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowDuracell DRPB3040A power bank 10000 mAh Black
Shop NowDuracell DRPB3009A power bank 10000 mAh Black
Shop NowDuracell DRPB3020A power bank 5000 mAh Black
Shop NowUgreen 12000mAh 100W Fast Charging Powerbank
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
Shop NowBelkin BPB012btRG 20000 mAh Rose gold
Shop NowBelkin BPB012btBK 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowSandberg Saver Powerbank 20000
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowAnker A110D 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Whit...
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 10000 PD20W
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Belkin BPB027hqBK 10000 mAh Black
£27.35
£22.79
|
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£39.60
£33.00
|
Belkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh...
£38.28
£31.90
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£27.06
£22.55
|
Hot Product
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£35.64
£29.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BPB027HQBK
|
320-42
|
420-53
|
BPD002BTBK
|
420-58
|
420-59
|
| Manufacturer |
Belkin
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Sandberg
|
Sandberg
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|