Sandberg Travel Powerbank 20000 PD35W
£33.00
£27.50
Sandberg Travel Powerbank 20000 PD35W
- High 20000 mAh Capacity with Fast PD35W Support
- Ideal backup power for phones and tablets
More Information
| SKU | 421-41 |
|---|---|
| EAN | 5705730421419 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Sandberg Travel Powerbank 20000 PD35W gives you a reliable high-capacity power source for your mobile devices. With 20000 mAh, you can charge both your phone and tablet multiple times, making it ideal for travel, work, and days when you're on the go. 35W PD support ensures fast charging for compatible devices, and with both USB-C and USB-A, multiple devices can be charged simultaneously. The digital display clearly shows the battery level, so you always know how much power you have left.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 35 W |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Port 3 output current | 3 A |
| Input voltage | 5/9/12/15/20 V |
| Output voltage | 5/9/12/15/20 V |
| Input current | 3/3/2.5/2/1.5 A |
| Output current | 3 A |
| Port 1 output power | 35 W |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 355 g |
| USB Type-C cable length | 30 cm |
| Package width | 94 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 148 mm |
| Package weight | 450 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging data | |
| Package width | 94 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 148 mm |
| Package weight | 450 g |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowIntenso 7332034 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD20W Connect
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Rose
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Blue
Shop NoweSTUFF ES641100 power bank Wireless charging Black
Shop NoweSTUFF ES641101 power bank Wireless charging Black
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Essentials Power Bank Magne...
Shop NowUgreen UNO 10000 mAh Wireless charging Black
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowBelkin ENA013HQBK power bank 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Saver Powerbank 27000
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowPort Designs 907005 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907001 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 67W
Shop NowSandberg 3in1 Magnet Powerbank 5000
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 10000
Shop NowIntenso 7332054 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Survivor Nano Powerbank 10000
Shop NowBelkin BPD010hqBK 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Nano Powerbank 20000 PD20W
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 5000 ALU
Shop NowBelkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh Wireless cha...
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NowLogiLink PA0273 power bank 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowCanyon PB-1001 Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Wi...
Shop NoweSTUFF ES641042 power bank Wireless charging Black
Shop NowOur Pure Planet 20,000mAh Power Bank
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
Shop NowDuracell DRPB3040A power bank 10000 mAh Black
Shop NowDuracell DRPB3009A power bank 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000 ALU
Shop NowDuracell DRPB3020A power bank 5000 mAh Black
Shop NowUgreen 12000mAh 100W Fast Charging Powerbank
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Saver Powerbank 20000
Shop NowBelkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank 10000 PD20W+Wireless
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowBelkin BPB012btBK 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btRG 20000 mAh Rose gold
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Whit...
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 10000 PD20W
Shop NowBelkin BPB027hqBK 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 10000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg Travel Powerbank 20000 PD35W
£33.00
£27.50
|
Bestseller
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£48.84
£40.70
|
Sandberg Saver Powerbank 20000
£27.06
£22.55
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£39.60
£33.00
|
Hot Product
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£43.34
£36.12
|
Recommended
Belkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh...
£38.28
£31.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
421-41
|
420-35
|
320-42
|
420-53
|
BPB006BTBLK
|
BPD002BTBK
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
| Battery technology |
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|