CHERRY G84-4400 keyboard Universal USB QWERTY US English Grey
£147.85
£123.21
US EN EU, 83 keys, USB, 36 mA, 1.75 m
- Individual keys with Gold Crosspoint contacts (ML technology)
- Designed for continuous usage - over 20 mill. confirmations per key
- High level of reliability and unique precision confirmation feeling
- Integrated trackball plus 2 mouse keys
- Extremely flat - total height just 20 mm
- Lightweight
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | G84-4400LUBEU-0 |
| EAN | 4025112037849 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Need a pointing device? But space restrictions prevent you from using an extra mouse? The ultra-flat compact keyboard with built-in trackball is the perfect solution. The keyboard is optimally suited for 19-inch applications, slim-line PCs and laptops.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | Universal |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 83 |
| Wrist rest | No |
| Pointing device | Trackball + mouse buttons |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | US English |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | c-tick, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.75 m |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Internal | No |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Certification | c-tick, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Internal | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.75 m |
| Features | |
| Cable length | 1.75 m |
| Power | |
| Power consumption | 36 mA |
| Mouse | |
|---|---|
| Movement resolution | 500 DPI |
| Buttons quantity | 2 |
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | c-tick, UL, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 563 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 370 x 139 x 19.6 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 720 g |
| User guide | Yes |
| Package width | 400 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Other features | |
| Internal | No |
| Pointing device | Trackball + mouse buttons |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY US English...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY UK ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 Pro keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowLogitech 920-012490 keyboard Mouse included Office...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowGoldtouch Elite Comfort Keyboard
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowHyperX Alloy Rise - Gaming Keyboards
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowHyperX Alloy Rise 75 Wireless - Gaming Keyboard
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowCHERRY G84-4400 keyboard Universal PS/2 QWERTY US ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Li...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowApple Magic w/ Numeric Keypad keyboard Universal B...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard USB QWERTY UK Inter...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
CHERRY G84-4400 keyboard Universal USB...
£147.85
£123.21
|
Recommended
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.85
£123.21
|
Popular
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.79
£123.16
|
CHERRY G84-4400 keyboard Universal PS/...
£147.85
£123.21
|
New
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.14
£115.95
|
Bestseller
CHERRY XS Trackball keyboard USB QWERT...
£139.14
£115.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G84-4400LUBEU-0
|
G84-4400LUBGB-0
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-4400LPBEU-0
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5400LUMEU-2
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
PS/2
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|