Logitech 920-012490 keyboard Mouse included Office RF Wireless + Bluetooth QWERTY US International Graphite
£126.72
£105.60
Signature Slim Wireless Keyboard and Mouse Combo MK950
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | Yes |
| SKU | 920-012490 |
| EAN | 5099206119185 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Key travel distance | 1.8 mm |
| On/off switch | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | US International |
| Connectivity technology | Wireless |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Actuation force | 60 g |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Actuation point | 1.2 mm |
| Multi-device support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Graphite |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Packaging content | 1x USB Bolt receiver (outside the devices - in the kbd tray) 1 x keyboard with 2 x AAA batteries (pre-installed) 1 x mouse with 1 x AA batteries (pre-installed) 1 x IID (4’’x4’’) 1 QSG printed on the keyboard tray |
| Form factor | Right-hand |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power | |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 3 |
| Battery type | AAA |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Mouse | |
|---|---|
| Form factor | Right-hand |
| On/off switch | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Button functions | DPI switch, Forward, Back |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse included | Yes |
| Tilting scroll | Yes |
| Hyper-fast scrolling | Yes |
| Mouse battery life | 24 month(s) |
| Mouse on/off switch | Yes |
| Mouse battery technology | Alkaline |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android 9.0, iOS 14, iPadOS 14 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | Logi Bolt USB Receiver Bluetooth Low Energy Wireless Technology |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Software | |
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | 1x USB Bolt receiver (outside the devices - in the kbd tray) 1 x keyboard with 2 x AAA batteries (pre-installed) 1 x mouse with 1 x AA batteries (pre-installed) 1 x IID (4’’x4’’) 1 QSG printed on the keyboard tray |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 101.3 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 61 x 108.2 x 38.8 mm |
| Keyboard weight | 685 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 433.8 x 134.8 x 23.1 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 1.11 kg |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Package width | 147 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 62 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Minimum system requirements | Logi Bolt USB Receiver Bluetooth Low Energy Wireless Technology |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 358 mm |
| Master (outer) case length | 558 mm |
| Master (outer) case height | 365 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.42 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY US English...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowRazer BlackWidow V4 Pro keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY UK ...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowLogitech G G512 Carbon, GX Brown
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowCHERRY G84-4400 keyboard Universal PS/2 QWERTY US ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Li...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard and Mouse ...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowApple Magic w/ Numeric Keypad keyboard Universal B...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Logitech 920-012490 keyboard Mouse inc...
£126.72
£105.60
|
Recommended
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.72
£123.93
|
Popular
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.64
£123.87
|
Hot Product
CHERRY G84-4400 keyboard Universal PS/...
£148.72
£123.93
|
New
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.96
£116.63
|
Bestseller
CHERRY XS Trackball keyboard USB QWERT...
£139.96
£116.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-012490
|
G84-4400LUBGB-0
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-4400LPBEU-0
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5400LUMEU-2
|
| Manufacturer |
Logitech
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
PS/2
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
scissor key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|