Logitech MK850 Performance
£120.78
£100.65
MK850 Performance Wireless Keyboard and Mouse Combo
- Custom Productivity Experience: The MK850 wireless combo gives you increased productivity thanks to Logitech software OPTIONS, allowing you to assign 12 keys and buttons to your favourite shortcuts
- Built for Comfort: The keyboard is designed for all-day typing with oversized, cushioned palm rest, familiar deep-profile keys, curved key frame and adjustable tilt legs. Two AAA batteries with a 3-year lifespan
- Precision Mouse Control: Contoured mouse's soft rubber surface fits perfectly into your palm, hyper-fast scrolling wheel to fly through webpages/documents. Works with Windows, Mac, ChromeOS, Android
- Multiple Device Compatibility: Swapping between PCs, laptops & Macs is simple; type and switch seamlessly between tablets, computers, phone; Pair up to 3 individual devices via Bluetooth/USB receiver
- Logitech DuoLink: To get the most out of the MK850 wireless combo, download the Logitech Options software Duolink, link your keyboard and mouse together for custom functionality, smarter navigation
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| SKU | 920-008219 |
| EAN | 5715063599143 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Description
Experience next-level comfort and productivity with the powerful MK850 Performance. Fly through documents and web pages with hyper-fast scrolling – and type quietly and efficiently on a full-size keyboard with carefully-crafted keys. The cushioned palm rest and curved keyframe gives you the support you need, adjustable tilt legs offer the perfect typing angle, and the contoured design of the mouse fits comfortably in your palm. Type and switch seamlessly between your computer, tablet, and phone¹. Pair your mouse with up to 3 devices.
¹Any USB-equipped or Bluetooth® Smart ready device that supports an external keyboard (HID profile).
¹Any USB-equipped or Bluetooth® Smart ready device that supports an external keyboard (HID profile).
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Home |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Wrist rest | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | US International |
| Full-size keyboard | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Scrolling directions | Horizontal |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Power | |
|---|---|
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Power source type | USB |
| Number of batteries supported | 3 |
| Battery type | AAA |
| Mouse battery type | AA |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Mouse | |
| Form factor | Right-hand |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 8 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse battery type | AA |
| Scrolling directions | Horizontal |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Mouse included | Yes |
| Mouse battery technology | Alkaline |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 7.1, Android 7.1.2, Android 10, Android 8.0, Android 10.0, Android 9.0, iPadOS, Android 7.0 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 135 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 74 x 45 x 115 mm |
| Keyboard weight | 733 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430 x 25 x 210 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 1.24 kg |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Package width | 49 mm |
| Package height | 221 mm |
| Package depth | 526 mm |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Batteries included | Yes |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 358 mm |
| Master (outer) case length | 558 mm |
| Master (outer) case height | 365 mm |
| Master (outer) case gross weight | 8.26 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY US English...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowGoldtouch Elite Comfort Keyboard
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowDucky One3 Pure White Mini keyboard Gaming USB UK ...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowLogitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY UK ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 Pro keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech 920-012490 keyboard Mouse included Office...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech G G512 Carbon, GX Brown
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard Gaming USB QWERTY U...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowCHERRY G84-4400 keyboard Universal PS/2 QWERTY US ...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Li...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowLogitech 920-012511 keyboard Mouse included Office...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard and Mouse ...
Shop NowApple Magic w/ Numeric Keypad keyboard Universal B...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech MK850 Performance
£120.78
£100.65
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.80
£124.00
|
Popular
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£148.73
£123.94
|
Hot Product
CHERRY G84-4400 keyboard Universal PS/...
£148.80
£124.00
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£140.04
£116.70
|
New
CHERRY XS Trackball keyboard USB QWERT...
£140.04
£116.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-008219
|
G84-4400LUBGB-0
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-4400LPBEU-0
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-5400LUMEU-2
|
| Manufacturer |
Logitech
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Home
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
PS/2
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|