be quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboard Gaming USB QWERTY UK English Black
£134.08
£111.73
Light Mount, Silent Linear, UK ISO, RGB, USB, 1000 Hz
- Factory-lubricated mechanical be quiet! Silent Switches offer speed, precision and accuracy with linear actuation
- 3 layers of foam for extra silent keystrokes
- High-quality PBT double-shot keycaps with translucent legends
- Aluminum 3D Media Wheel and 5 macro or multimedia keys
- Arched ARGB diffuser on each switch for bright and even per-key illumination
- Customizable ARGB LED bars at the top and on both sides for atmospheric lighting effects
- Support for hot-swappable 5-pin MX style switches
- Brushed aluminum top plate
- Folding feet with three angled positions and modular magnetic Palm Rest for best ergonomics
- Detachable, braided USB- C cable
- Full-size standard key layout
- Reprogram keys, create macros, configure the lighting and more with the be quiet! IO Center software
More Information
| SKU | BT003UK |
|---|---|
| EAN | 4260052192580 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Description
Silence is key
Nobody needs distractions during heated gaming sessions. To get rid of actuation noises, Light Mount from be quiet! comes with 3 layers of sound-dampening foam and extra-quiet switches.
Nobody needs distractions during heated gaming sessions. To get rid of actuation noises, Light Mount from be quiet! comes with 3 layers of sound-dampening foam and extra-quiet switches.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Number of hot keys | 5 |
| Rollover | N-key rollover |
| Microcontroller unit | ARM Cortex M0 |
| Silent keys | Yes |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Built-in memory | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch technology | be quiet! Silent Linear |
| Keyboard key profile | High-profile |
| Key switch type | Linear |
| Physical layout | ISO |
| Keycaps material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Keycaps | Double shot |
| Design | |
| Backlight type | RGB LED |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Built-in memory | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Number of hot keys | 5 |
| Sustainability certificates | Triman |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE |
| Ergonomics | |
| Detachable cable | Yes |
| Removable keycaps | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Detachable cable | Yes |
| Removable keycaps | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Triman |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE |
| Packaging content | |
| Keycap removal tool | Yes |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Manual | Yes |
| Manual languages | Simplified Chinese, German, English, Spanish, French, Japanese, Polish, Russian, Thai, Ukrainian |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 1.19 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 461 x 212 x 44 mm |
| Packaging data | |
| Keycap removal tool | Yes |
| Package weight | 1.79 kg |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Package width | 175 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 70 mm |
| Package depth | 493 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Switch removal tool | Yes |
| Manual languages | Simplified Chinese, German, English, Spanish, French, Japanese, Polish, Russian, Thai, Ukrainian |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 30.2 cm |
| Shipping (inner) case length | 50.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 19.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 7.87 kg |
| Products per shipping (inner) case | 4 pc(s) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7412 keyboard Indust...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100 keyboard Medica...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-UVS-W/UK keybo...
Shop NowLogitech Master MX Keys Combo for Bussiness keyboa...
Shop NowAlienware Tri-Mode AW920K keyboard Gaming USB + RF...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowRazer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERT...
Shop NowKeychron K3 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowHP 960 Ergonomic Wireless Keyboard
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowFILCO Majestouch MINILA-R Convertible keyboard Uni...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowLogitech 920-010931 keyboard Mouse included Office...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowLogitech MX Keys S Combo
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowCorsair K65 PLUS WIRELESS keyboard Gaming RF Wirel...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech MX Keys Mini For Business
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - ...
Shop NowLogitech 920-010926 keyboard Mouse included Office...
Shop NowRazer BlackWidow V4 75% keyboard Gaming USB QWERTY...
Shop NowKinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowLogitech ERGO K860 Ergonomic Split Keyboard for Bu...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowLogitech 920-010932 keyboard Mouse included Office...
Shop NowASUS ROG Falchion RX Low Profile keyboard Mouse in...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II 96 Wireless keyboard Gamin...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard and Mouse ...
Shop NowRazer BlackWidow V4 keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Combo for Business
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
be quiet! Light Mount Silent Linear UK...
£134.08
£111.73
|
Popular
Kinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB...
£114.72
£95.60
|
Bestseller
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.71
£123.09
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.65
£123.04
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.01
£115.84
|
New
CHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US...
£147.65
£123.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BT003UK
|
KIN-FS2-01
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
G84-4420LUBEU-2
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Kinesis
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
Mechanical key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|