| SKU | JK-A0100FR-2 |
| EAN | 4025112084607 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
- Smart, wired security keyboard with integrated chip card terminal.
- Secure PIN entry.
- PC/SC smartcard reader.
- Protocols: T=0, T=1, S=8, S=9, S=10.
- EMV 2000 Level 1 approved.
- CCID compatible.
- Reading/writing ISO 7816 compliant smartcards.
- Supports firmware update in the field (through flash controller).
- Flat design, low smart card contacting unit.
- Satisfies requirements defined by FIPS-201 (approval process ongoing).
- German version with DIN/GS compliant layout.
- Driver support for Windows/MacOS-X/Linux.
- One-handed operation of smart card module.
- German version complies with BGI 650 guidance for ergonomics.
- Secure PIN entry.
- PC/SC smartcard reader.
- EMV 2000 Level 1 approved.
- CCID compatible.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Number of hot keys | 4 |
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Smart card reader | Yes |
| Purpose | Universal |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | AZERTY |
| Keyboard number of keys | 109 |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | French |
| Full-size keyboard | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | cURus, VDE GS, c-tick, VCCI, CE, FCC, FIPS 201 |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Number of hot keys | 4 |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Power | |
| Power consumption | 100 mA |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Certificates | |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 840 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 188 x 46 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.15 kg |
| User guide | Yes |
| Package width | 472 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 232 mm |