CHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY French Black
£14.81
£12.34
KC 1000, USB, FR, Black
- Flat, corded keyboard including cursor and number pad
- Whisper keystroke keys with durable key inscription
- Up to 10 million keystrokes
- 4 hotkeys (calculator, e-mail, browser, sleep mode)
- Plug & Play via USB connection
- 3 blue status LEDs
- Optimised for professional use in the office (GS approval)
- Awarded the "Blaue Engel" environmental seal
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | JK-0800FR-2 |
| EAN | 4025112081323 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
CHERRY KC 1000 is rock-solid CHERRY technology with an excellent price/performance ratio. Modern, flat design with gentle, quiet and durable abrasion-resistant keys. Universal, reliable and optimized for professional use.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Number of hot keys | 4 |
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | AZERTY |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | French |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC, BSMI, TÜV-Süd/GS, UKCA |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC, BSMI, TÜV-Süd/GS, UKCA |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Number of hot keys | 4 |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Power consumption | 50 mA |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Certificates | |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC, BSMI, TÜV-Süd/GS, UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 530 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 170 x 20 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 725 g |
| User guide | Yes |
| Package width | 480 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kensington KB150 EQ Wireless Keyboard
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowCHERRY DC 2000
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NoweSTUFF GLB212102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB211102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB211302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB212302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB211202 keyboard Office USB QWERTY US Int...
Shop NowTargus AKM610UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Wireless Keyboard and Mouse Combo
Shop NowTargus AKM622UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Home/Office USB QWERTY Por...
Shop NowV7 KU350ES USB Pro Keyboard - Spanish Layout
Shop NoweSTUFF GLB211402 keyboard Office USB QWERTZ German...
Shop NowAcer Chrome keyboard
Shop NowHP KBD 125 WD keyboard USB Black
Shop NowBelkin BBZ010UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowLenovo 4Y41R64644 keyboard Home/Office USB French ...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 BLACK USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER WHT 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 WHITE USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER BLK 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowCanyon CNE-CSET1-UK keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogiLink Keyboard Mouse Combo wireless
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogiLink ID0104 keyboard Mouse included Office RF ...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowCHERRY DC 2000 Corded Keyboard & Mouse Set, Black,...
Shop NowEvo Labs KD-101LUK keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0138 keyboard Universal USB German Blac...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard Nord
Shop NowHPE 631362-B21 keyboard Mouse included USB QWERTY ...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowLogiLink ID0181 keyboard Gaming USB English Black
Shop NowGenius Computer Technology Smart KB-100 keyboard U...
Shop NowGenius Computer Technology KM-160 keyboard Mouse i...
Shop NowTrust TKM-250 keyboard Mouse included Universal US...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included USB AZERTY ...
Shop NowTrust TK-150 keyboard Universal USB QWERTY UK Engl...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - White
Shop NowHP 220 Wireless Keyboard
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogitech Keyboard K280e for Business
Shop NowLenovo 4Y41R64671 keyboard Home/Office USB UK Engl...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowKensington KM100 EQ Wired Desktop Set
Shop NowHP 225 Wireless Keyboard
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowHP 225 Wired Mouse and Keyboard Combo
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - French (AZERTY) - Bl...
Shop NowHP Wired Desktop 320MK Mouse and Keyboard
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowHP 150 Wired Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black ...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black
Shop NowLogitech Wireless Combo MK270
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
CHERRY KC 1000 keyboard Universal USB...
£14.81
£12.34
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£17.50
£14.58
|
Recommended
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.49
£11.24
|
LogiLink ID0104 keyboard Mouse include...
£20.35
£16.96
|
Popular
Logitech Desktop MK120
£21.76
£18.13
|
Hot Product
Logitech Desktop MK120
£21.76
£18.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JK-0800FR-2
|
920-002552
|
920-002489
|
ID0104
|
920-002562
|
920-002540
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
Logitech
|
Logitech
|
LogiLink
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
AZERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
| Mouse included |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Backlight |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
| Recommended usage |
Universal
|
N/A
|
N/A
|
Office
|
Office
|
N/A
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
RF Wireless
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|