Techair TAC5701v5 14-15.6" Business Backpack
£44.35
£36.96
techair TAC5701v5 Classic pro 14 - 15.6" backpack Black
- 3 Compartments
- Lateral Protection
- Adjustable padded shoulder straps
- Large storage capacity
- Padded back panel
More Information
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Brand compatibility | Any brand |
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Maximum screen size | 15.6 " |
| SKU | TAC5701V5 |
| EAN | 5060182458193 |
| Manufacturer | Techair |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Your essential kit needs protection when you’re on the move. The Lateral Protection™ via foam cushions keeps your 15.6" laptop more than happy. And with two extra compartments there’s plenty you can store in this neat little number. It’s more than just functional. This is for people that like to function with emotion.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Width | 325 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 290 x 40 mm |
| Height | 445 mm |
| Depth | 175 mm |
| Minimum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 3 |
| Linear mass density | 1680 D |
| Number of front pockets | 1 |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Knock resistant, Water repellent |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | 14 - 15.6" laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Lockable | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 3 |
| Linear mass density | 1680 D |
| Number of front pockets | 1 |
| Country of origin | China |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Knock resistant, Water repellent |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | 14 - 15.6" laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Knock resistant, Water repellent |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | 14 - 15.6" laptops |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 420292 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 4202929190 |
| Harmonized System (HS) code | 420292 |
| Other features | |
| Minimum screen size | 35.6 cm (14") |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Targus TSB911GL laptop case 40.6 cm (16") Backpack...
Shop NowTech21 Evo Clear 40.6 cm (16") Shell case Transpar...
Shop NowTargus Strike II 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowMAXCases Extreme Shell-L for Asus 1100 Series 11.6...
Shop NowCanyon CNS-BPL5B1 laptop case 39.6 cm (15.6") Back...
Shop NowTrust Lisboa 40.6 cm (16") Backpack Green
Shop NowMAXCases Extreme Shell-L for Macbook Pro 14" (2021...
Shop NowASUS ROG Ranger BP1501G 43.2 cm (17") Backpack Bla...
Shop NowFellowes Laptop Carry Case with Built-in Laptop St...
Shop NowHP Prelude Pro 17.3-inch Laptop Bag
Shop NowDICOTA D32035-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bri...
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowTargus Terra EcoSmart 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowDICOTA D30675-RPET laptop case 39.6 cm (15.6") Bac...
Shop NowHP 14-inch Convertible Laptop Backpack Tote
Shop NowHP 15.6-inch Modular Laptop Bag
Shop NowDICOTA Laptop Shopper Bag Eco MOTION 13 - 14.1"
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowMAXCases Extreme Shell-F2 Slide Case for HP ProBoo...
Shop NowMAXCases Extreme Shell-F Slide Case (ESL bottom pa...
Shop NowMAXCases Extreme Shell-F2 Slide Case for HP Fortis...
Shop NowUrban Factory MIXEE ECO: COMPACT BACKPACK 15/16 MA...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowThule TGSE2557 Black 40.6 cm (16") Sleeve case
Shop NowThule TGSE2558 Black 35.6 cm (14") Sleeve case
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowMAXCases HPEFLPB440GRY laptop case 35.6 cm (14") S...
Shop NowCase Logic DLBP-114 35.8 cm (14.1") Backpack case ...
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 15-17.3" 43.9 cm (17.3") Br...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Toploader bag Blac...
Shop NowTargus Citygear 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
Shop NowDICOTA Eco Slim Case Plus BASE 39.6 cm (15.6") Bla...
Shop NowMAXCases Extreme Shell-L for Lenovo 300e/500e G3 C...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowPort Designs Yosemite Eco Tl 39.6 cm (15.6") Brief...
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowHP Renew 14 Navy Tote
Shop NowUrban Armor Gear 982010114040 notebook case 38.1 c...
Shop NowPort Designs Courchevel Tl Eco 39.6 cm (15.6") Bri...
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowDICOTA D31439-RPET laptop case 39.6 cm (15.6") Bri...
Shop NowHP 11.6 Black Always On Case
Shop NowTargus Cypress EcoSmart 39.6 cm (15.6") Backpack G...
Shop NowHP Renew Executive 16 Laptop Backpack
Shop NowHP Renew 14 Navy Tote
Shop NowCase Logic VNB-217 Black 43.2 cm (17") Backpack ca...
Shop NowFellowes Laptop Carry Case with Built-in Laptop St...
Shop NowHP 8GF07AA 39.6 cm (15.6") Briefcase Brown
Shop NowDICOTA Eco SCALE 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowTrust Lisboa 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowHP Everyday 16-inch Laptop Backpack
Shop NowDELL CC7625 40.6 cm (16") Briefcase Black
Shop NowHP Professional 15.6-inch Laptop Bag
Shop NowWenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Shop NowMAXCases Explorer 5 Work-In Case With Pocket 15.6"...
Shop NowDICOTA D31008 laptop case 39.6 cm (15.6") Backpack...
Shop NowTargus Sagano 39.6 cm (15.6") Backpack Black, Grey
Shop NowTargus CypressEco 39.6 cm (15.6") Briefcase Black,...
Shop NowDELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17") Briefcase ...
Shop NowPORT Designs Yosemite Eco Xl 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowDICOTA Eco Backpack Plus BASE 39.6 cm (15.6") Blac...
Shop NowHP Prelude Pro 17.3-inch Laptop Bag
Shop NowTargus Sagano 39.6 cm (15.6") Backpack Black, Grey
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 14-inch Topload Gen 2...
Shop NowTargus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6 cm (16") Black
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowHP Creator 13.3-inch Laptop Sling
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Slim Backpack - ...
Shop NowHP Travel 25 Liter 15.6 Iron Grey Laptop Backpack
Shop NowDELL Pro 15-16 Plus EcoLoop Sleeve - CV5623
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Bag
Shop NowTargus TBR003EU laptop case 40.6 cm (16") Trolley ...
Shop NowTrust Lisboa 40.6 cm (16") Backpack Blue
Shop NowTechair TAECB005 12-14.1" Eco Backpack
Shop NowDELL Pro 14-16 Plus EcoLoop Backpack - CP5723
Shop NowTargus TBB013EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Techair TAC5701v5 14-15.6" Busine...
£44.35
£36.96
|
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£49.06
£40.88
|
Popular
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£51.04
£42.53
|
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
£44.38
£36.98
|
Recommended
DICOTA D31008 laptop case 39.6 cm (15....
£38.62
£32.18
|
Port Designs Courchevel Tl Eco 39.6 cm...
£38.66
£32.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TAC5701V5
|
TBR003EU
|
TSB238EU
|
TBB013EU
|
D31008
|
160514
|
| Manufacturer |
Techair
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Dicota
|
Port Designs
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
Nylon
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Trolley case
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|