Wenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15") Backpack case Black
£55.93
£46.61
GIGABYTE 15" for Macbook Pro or Macbook Air with iPad Pocket, Black
More Information
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Maximum screen size | 15 " |
| Case type | Backpack case |
| Product main colour | Black |
| SKU | 600627 |
| EAN | 7613329007853 |
| Manufacturer | Wenger/SwissGear |
| Availability | Y |
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Width | 180 mm |
| Weight | 998 g |
| Height | 430 mm |
| Depth | 300 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | Macbook Pro, Macbook Air |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | Macbook Pro, Macbook Air |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | Macbook Pro, Macbook Air |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowWenger/SwissGear MX Reload 35.6 cm (14") Backpack ...
Shop NowTechair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
Shop NowUrban Armor Gear 982010114040 notebook case 38.1 c...
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowHP 15.6-inch Modular Laptop Bag
Shop NowWenger/SwissGear MX Light 40.6 cm (16") Backpack G...
Shop NowWenger/SwissGear MX Professional notebook case 40....
Shop NowTrust 25669 laptop case 43.2 cm (17") Backpack Gre...
Shop NowTargus THZ982GL laptop case 32.8 cm (12.9") Folio ...
Shop NowTargus Terra EcoSmart 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowDICOTA D32038-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowTargus Strike II 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowASUS ROG Ranger BP1501G 43.2 cm (17") Backpack Bla...
Shop NowWenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack ...
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowMAXCases Explorer 5 Work-In Case With Pocket 15.6"...
Shop NowWenger/SwissGear 600629 notebook case 40.6 cm (16"...
Shop NowWenger/SwissGear 600639 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowWenger/SwissGear Legacy 16 notebook case 40.6 cm (...
Shop NowWenger/SwissGear Transit notebook case 40.6 cm (16...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 c...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Toploader bag Blac...
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowDICOTA Backpack Eco Dual GO for Microsoft Surface
Shop NowFellowes Laptop Carry Case with Built-in Laptop St...
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Backpack - CP762...
Shop NowDELL CC7625 40.6 cm (16") Briefcase Black
Shop NowWenger/SwissGear 600631 laptop case 40.6 cm (16") ...
Shop NowTargus Sagano 39.6 cm (15.6") Backpack Black, Grey
Shop NowHP 8GF07AA 39.6 cm (15.6") Briefcase Brown
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowTechair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 14-inch Topload Gen 2...
Shop NowDELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17") Briefcase ...
Shop NowWenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowTechair TAC5701v5 14-15.6" Business Backpack
Shop NowTargus CypressEco 39.6 cm (15.6") Briefcase Black,...
Shop NowPort Designs YOSEMITE Eco XL 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowHP Professional 17.3-inch Backpack
Shop NowTargus Cypress EcoSmart 39.6 cm (15.6") Backpack G...
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Bag
Shop NowTargus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6 cm (16") Black
Shop NowHP Travel 25 Liter 15.6 Iron Grey Laptop Backpack
Shop NowTargus TBR003EU laptop case 40.6 cm (16") Trolley ...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2...
Shop NowDELL Pro 14-16 Plus EcoLoop Backpack - CP5723
Shop NowTargus TBB013EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Wenger/SwissGear 600627 notebook case...
£55.93
£46.61
|
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£62.08
£51.73
|
Popular
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£61.50
£51.25
|
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
£49.97
£41.64
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£56.74
£47.28
|
Wenger/SwissGear 600629 notebook case...
£48.35
£40.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
600627
|
TBR003EU
|
TSB238EU
|
TBB013EU
|
600631
|
600629
|
| Manufacturer |
Wenger/SwissGear
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Trolley case
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|