SKU MCB15UF-ECO
EAN 3760170885407
Manufacturer Urban Factory
Availability Y
Description
MIXEE ECO: Compact backpack for 15/16" laptop.
Specifications
Colour
Surface colorationMonochromatic
Weight & dimensions
Maximum screen size40.6 cm (16")
Width325 mm
Weight745 g
Height445 mm
Depth205 mm
Features
Product main colourBlack
Case typeBackpack
Carrying handle(s)Yes
Number of front pockets3
Tablet compartmentYes
Country of originChina
Quantity1
Protection featuresShock resistant, Water repellent
MaterialPolyethylene terephthalate (PET)
Shoulder strapYes
Front pocketYes
Brand compatibilityAny brand
Trolley retainer strapYes
Exterior pocketsFront pocket, Side pocket
Made with recycled materialsYes
Recycled materials used for makingPolyethylene terephthalate (PET)
GenderUnisex
Consumer life stageAdult
Closure typeZipper
Design
Case typeBackpack
Carrying handle(s)Yes
Number of front pockets3
Tablet compartmentYes
Country of originChina
Shoulder strapYes
Front pocketYes
Brand compatibilityAny brand
Trolley retainer strapYes
Technical details
Quantity1
GenderUnisex
Consumer life stageAdult
Packaging content
Packaging data
Other features
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Case Logic Era ERABP116 Obsidian 39.6 cm (15.6") B...
Shop Now
Port Designs Courchevel Tl Eco 39.6 cm (15.6") Bri...
Shop Now
Wenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Wenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Wenger/SwissGear 600633 notebook case 40.6 cm (16"...
TERRA PRO817 43.9 cm (17.3") Black
Targus Citygear 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
Targus Citygear 43.9 cm (17.3") Toploader bag Blac...
Techair TACMB001 14-15.6" Commuter Backpack
Techair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
Urban Armor Gear 982010114040 notebook case 38.1 c...
Techair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
HP Renew 14 Navy Tote
HP 11.6 Black Always On Case
DICOTA Eco Slim Case Plus BASE 39.6 cm (15.6") Bla...
DICOTA Eco SCALE 43.9 cm (17.3") Backpack Black
MAXCases Extreme Shell-L for Lenovo 300e/500e G3 C...
DICOTA Eco Multi SCALE 15-17.3" 43.9 cm (17.3") Br...
DICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Backp...
DICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey