Logitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless Illuminated Keyboard
£103.38
£86.15
MX Keys Mini Minimalist Wireless Illuminated Keyboard
- Perfect Stroke keys shaped for your fingertips
- Smart keys- Dictation, Emoji, and more
- Minimalist design for better ergonomics
- Backlighting automatically adjusts to environment
- Multi device, Multi OS
- USB-C Rechargeable
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | Yes |
| SKU | 920-010498 |
| EAN | 5099206099029 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| Product Family | Master |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video |
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | US International |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Multimedia keys | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Graphite |
| Backlight | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rechargeable | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 1130 mAh |
| Battery capacity | 4.181 Wh |
| Charging source | USB Type-C |
| Mouse | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | What you need Requires Bluetooth low energy technology Windows 10 or later macOS 10.15 or later Linux(2) Chrome OS(2) iOS 13.4 or later(2) iPadOS 14 or later(2) AndroidTM 5.0 or later (2) (2) Device basic functions will be supported without software for operating systems other than Windows and macOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 506.4 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 295 x 131.95 x 20.97 mm |
| Packaging data | |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 723 g |
| Cables included | USB Type-C |
| User guide | Yes |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package depth | 315 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compatibility | Logi Bolt USB Receiver |
| Minimum system requirements | What you need Requires Bluetooth low energy technology Windows 10 or later macOS 10.15 or later Linux(2) Chrome OS(2) iOS 13.4 or later(2) iPadOS 14 or later(2) AndroidTM 5.0 or later (2) (2) Device basic functions will be supported without software for operating systems other than Windows and macOS |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 161.4 mm |
| Master (outer) case length | 324 mm |
| Master (outer) case height | 155.4 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTY US English ...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowLogitech MX Keys Mini Minimalist Wireless Illumina...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Office USB + Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech MX Keys Mini For Business
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowDucky One3 Matcha TKL keyboard Gaming USB UK Engli...
Shop NowDucky One3 Matcha keyboard Gaming USB UK English B...
Shop NowLogitech MX Mechanical
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowRazer RZ03-04690100-R3M1 keyboard Gaming USB QWERT...
Shop NowKeychron K3 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowLogitech 920-012459 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowMicrosoft Surface (2nd Edition) keyboard Home/Offi...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowHYPER HS2310NO keyboard Home/Office Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K2 HE keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron V6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K4 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowDucky One 3 Classic keyboard Gaming USB US English...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowContour Design Active Key AK-C8100F-U1-W/UK keyboa...
Shop NowContour Design Active Key AK-C4110 keyboard Medica...
Shop NowContour Design Active Key AK-C7000 keyboard Medica...
Shop NowKeychron K2H-J1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron K2H-Q1-UK keyboard Gaming USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCHERRY K5 PRO TMR COMPACT keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowKinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Bl...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowCHERRY XS Complete G84-5200 keyboard USB QWERTY US...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowCHERRY G84-4400 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY G84-5400LUMES keyboard USB Grey
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - ...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech ERGO K860 Ergonomic Split Keyboard for Bu...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard USB QWERTY UK Inter...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowLogitech 920-012483 keyboard Mouse included Office...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowHP Wireless Premium Keyboard
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys S
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech Master MX Keys Mini Minimalis...
£103.38
£86.15
|
Hot Product
Kinesis KIN-FS2-01 keyboard Office USB...
£114.72
£95.60
|
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.85
£123.21
|
Popular
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.79
£123.16
|
New
CHERRY XS Complete G84-5200 keyboard U...
£86.98
£72.48
|
Recommended
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.14
£115.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-010498
|
KIN-FS2-01
|
G84-4400LUBGB-2
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-5200LCMEU-2
|
G84-5500LUMDE-2
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Kinesis
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Office
|
Universal
|
Universal
|
Office
|
Universal
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Mechanical key switch
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|