Targus ASF27W9EU display privacy filters 68.6 cm (27")
£78.23
£65.19
Privacy Screen 27"W (16:9)
- Privacy Screen for desktop screens 27"W (16:9)
- Works with touch screens and dual screens
- Blue light filter: Targus Privacy Screens reduce blue light for better protection and reading comfort
- Anti-glare
- Protect the information on your screen from unwanted viewing
- Targus privacy screens are more touch-sensitive than other screens on the market
- Reversible screen: shiny side ensures clarity for viewing inside, matt side reduces glare for viewing in bright light
- Three easy attachment options: under-bezel tabs, tab guides or re-usable adhesive strips
More Information
| Maximum screen size | 27 " |
|---|---|
| SKU | ASF27W9EU |
| EAN | 5051794008999 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | Y |
Description
Protect the “data” on your visible screen in the office or on the move.
There are some things in life that are great to share. Important personal or company documents are not amongst them. You would not pass your personal photo album or business documents to the person sitting next to you in an airport or on a plane.
The digital age has replaced traditional paper documents and photographs with electronic files and digital pictures. So protect whatever information is on your screen from wandering eyes with a Targus Privacy Screen. The Privacy Screen is a micro slim film that covers the notebook/ LCD screen and only allows normal viewing from directly in front of it, whilst also reducing glare from the screen and protecting it from damage.
There are some things in life that are great to share. Important personal or company documents are not amongst them. You would not pass your personal photo album or business documents to the person sitting next to you in an airport or on a plane.
The digital age has replaced traditional paper documents and photographs with electronic files and digital pictures. So protect whatever information is on your screen from wandering eyes with a Targus Privacy Screen. The Privacy Screen is a micro slim film that covers the notebook/ LCD screen and only allows normal viewing from directly in front of it, whilst also reducing glare from the screen and protecting it from damage.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Design | |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 600 mm |
| Width | 1 mm |
| Weight | 130 g |
| Height | 335 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package width | 5 mm |
| Package weight | 700 g |
| Packaging data | |
| Package height | 440 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package width | 5 mm |
| Package weight | 700 g |
| Other features | |
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Master (outer) case width | 115 mm |
| Master (outer) case length | 710 mm |
| Master (outer) case height | 465 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.84 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
3M PFMDE001 display privacy filters Frameless disp...
Shop NoweSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop NowStarTech.com Privacy Screen For Dell U3824DW Curve...
Shop NowDICOTA D80517-2SM display privacy filter 86.4 cm (...
Shop NowDICOTA D50081-2MG display privacy filter 81.3 cm (...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M Privacy Filter for 34in Full Screen Monitor, 21...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 32 inch PC...
Shop NowStarTech.com Privacy Screen For Dell P3424WE Curve...
Shop NoweSTUFF GLBB27608342 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 34 inch Ul...
Shop NowDICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor wit...
Shop Now3M PF340W2E display privacy filter 86.4 cm (34") M...
Shop Now3M Privacy Filter for 34in Monitor, 21:9, PF340W2B
Shop NowTargus ASF24WEU display privacy filters 61 cm (24"...
Shop Now3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16:9, PF320W9B
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop Now3M T Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor w...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
£78.23
£65.19
|
Popular
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£96.10
£80.08
|
Recommended
3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16...
£137.52
£114.60
|
New
3M PFMDE001 display privacy filters Fr...
£164.34
£136.95
|
Hot Product
3M Privacy Filter for 34in Monitor, 21...
£145.70
£121.42
|
Bestseller
3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16...
£98.41
£82.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ASF27W9EU
|
ASF24WEU
|
PF320W9B
|
PFMDE001
|
PF340W2B
|
PF240W9B
|
| Manufacturer |
Targus
|
Targus
|
3M
|
3M
|
3M
|
3M
|
| Suitable for |
N/A
|
N/A
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|