CoreParts MBX-PB006 power bank Black
£56.10
£46.75
USB-C PD65W Power bank 20.000mAh for Laptops, Tablets, and Mobilephones - Includes 1meter USB-C to USB-C cable - PW7018LC
- USB-C 1 input: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/2.5A (PD 45W)
- USB-C 1 output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A (PD 65W)
- USB-C 2 output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/2.5A, 15V/2A, 20V/1.5A (PD 30W)
- USB-A output: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A, 5V/4.5A, 4.5V/5A (22.5W max) QC 3.0, AFC, FCP
- USB-C cable included
More Information
| Battery capacity | 20000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| SKU | MBX-PB006 |
| EAN | 5704174463719 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Potent power companion for your laptop & mobile devices that provides hours of extra Charge in a small case. The 65W PD output means it can Charge all but the most power hungry laptops just as good as the original Charger. The power bank is equipped with two PD ports and One QC port to ensure you can Charge your laptop and phone at top speeds, simultaneously 45W USB-C PD input facilitates a full recharge in approx. 2 hours so that you'll soon be ready to go back on the road. (PD Charger Not Included). IATA compliant for carry-on luggage on planes. Power output options USB-C1 = 65W USB-C1 + USB-A = 45W + 18W USB-C1 + USB-C2 = 45W + 18W USB-C2 = 45W USB-C2 + USB-A = 45W + 15W USB-C1 + USB-C2 + USB-A = 45W (shared) +15W USB-A = 22.5W
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone |
| Product colour | Black |
| Power bank & device charging at once | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | AC |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 3.25 A |
| Input power | 45 W |
| Total output power | 65 W |
| Port 3 output current | 3 A |
| Auto power off | Yes |
| Input voltage | 20 V |
| Output voltage | 20 V |
| Input current | 3 A |
| Output current | 3.25 A |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | AC |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 380 g |
| Package width | 188.6 mm |
| Package depth | 183.8 mm |
| Package height | 36.7 mm |
| Package weight | 490 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 188.6 mm |
| Package depth | 183.8 mm |
| Package height | 36.7 mm |
| Package weight | 490 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Auto power off | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Belkin BoostCharge Black
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowSandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 27000 PD65W
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Essentials Power Bank Magne...
Shop NowUgreen 90597A power bank 25000 mAh Grey
Shop NowCoreParts MBX-PB007 power bank Black
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 67W
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowPort Designs 907005 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowUgreen 25000mAh 200W Fast Charging Powerbank Grey
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
CoreParts MBX-PB006 power bank Black
£56.10
£46.75
|
Bestseller
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£48.84
£40.70
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
£60.72
£50.60
|
Recommended
Sandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
£53.46
£44.55
|
Hot Product
Sandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
£79.20
£66.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBX-PB006
|
420-35
|
420-38
|
420-52
|
420-62
|
420-63
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|