Techair XM301Bv2 Essential USB Mouse
£11.53
£9.61
Classic basic usb (wired) mouse XM301v2
- 1000 DPI
- Scroll wheel
- Plug and play
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | XM301BV2 |
| EAN | 5060369674804 |
| Manufacturer | Techair |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The techair USB notebook mouse. Simply plug in and play (no software needed). Compact, lightweight and easy to use. That’s function with emotion!
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Certification | CE, RoHS |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Certification | CE, RoHS |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Certification | CE, RoHS |
| Technical details | |
| Weight | 82 g |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 847160 |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 82 g |
| Width | 55 mm |
| Depth | 34 mm |
| Height | 97 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Customs product code (TARIC) | 8471607000 |
| Harmonized System (HS) code | 847160 |
| Other features | |
| Weight | 82 g |
| Compatibility | Windows and Mac OS |
| Warranty period | 3 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink ID0205 mouse Office Ambidextrous RF Wirel...
Shop NowTechair TAXM410R silent wireless mouse
Shop NowEvo Labs BTM-001 mouse Office Bluetooth Optical 80...
Shop NowEvo Labs MO-234W BLACK mouse Office Ambidextrous R...
Shop NowEvo Labs MO-001 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowCanyon Eclector mouse Gaming Right-hand USB Type-A...
Shop NowAdesso iMouse S60L - 2.4 GHz Wireless Programmable...
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowPort Designs 900508 mouse Medical Ambidextrous RF ...
Shop NowCanyon CNE-CMSW11PW mouse Right-hand RF Wireless O...
Shop NowCanyon CNE-CMS05BL mouse Office USB Type-A Optical...
Shop NowLogiLink ID0124 mouse Office USB Type-A Optical 80...
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowLogiLink TI020 mouse Right-hand RF Wireless Optica...
Shop NowTargus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowLogiLink ID0204 mouse Office Ambidextrous RF Wirel...
Shop NowVIDA PRECISION GAMING USB RGB mouse Ambidextrous U...
Shop NowSandberg Wireless Mouse
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowTrust TM-201 mouse Office Right-hand RF Wireless O...
Shop NowAdesso iMouse S80B mouse Office Ambidextrous RF Wi...
Shop NowLogitech 910-006867 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowCanyon M-11 mouse Office Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowDICOTA D31981 mouse Gaming Right-hand Bluetooth 16...
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowSandberg LightFlow 6D Gamer Mouse
Shop NoweSTUFF GLB213002 mouse Office Ambidextrous USB Typ...
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowSandberg Wireless Mouse Saver White
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowSandberg Wireless Mouse Saver Black
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowVerbatim Go Mini Optical Travel Mouse - Black
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowGenius Computer Technology NX-7000 mouse Office Am...
Shop NowGenius Computer Technology DX-110 mouse Office Amb...
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowLogiLink ID0078A mouse Office Ambidextrous Bluetoo...
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowLogiLink ID0158 mouse Office Right-hand USB Type-A...
Shop NowLogiLink ID0159 mouse Office Right-hand RF Wireles...
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowOrigin Storage Wired Optical Mouse
Shop NowEvo Labs MO-128 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowSandberg Saver USB Mouse
Shop NowCHERRY MW 2200
Shop NowCHERRY MW 2200
Shop NowHP 425 Programmable Bluetooth Mouse
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowCHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech M190 Full-size wireless mouse
Shop NowASUS MU101C mouse Office Ambidextrous USB Type-A O...
Shop NowHP 285 Silent Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowSandberg USB Mouse
Shop NowLenovo 4Y50R20864 mouse Office Ambidextrous RF Wir...
Shop NowLenovo 4X30M56888 mouse Office Ambidextrous RF Wir...
Shop NowDELL Pro Mouse - MS300
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowTrust TM-101 mouse Home Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M235
Shop NowHP Bluetooth® Mouse Z5000
Shop NowGenius Computer Technology DX-110 mouse Office Amb...
Shop NowLenovo 4Y51D20850 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowLenovo 4X30M56887 mouse Office Ambidextrous RF Wir...
Shop NowTrust Carve mouse Office Ambidextrous USB Type-A O...
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowKensington Pro Fit Wired Full-Size Mouse
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Techair XM301Bv2 Essential USB Mouse
£11.53
£9.61
|
Recommended
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.55
£7.96
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.55
£7.96
|
Popular
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£10.18
£8.48
|
New
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Bestseller
Logitech Mouse M90
£15.18
£12.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
XM301BV2
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
910-001794
|
| Manufacturer |
Techair
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|