Integral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
£11.89
£9.91
2GB SD, FAT16
More Information
| Flash card type | SD |
|---|---|
| Capacity | 2 GB |
| SKU | INSD2GV2NDB |
| EAN | 5055288411777 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
Description
An Integral SD Card is perfect for storing your photos, MP3s and documents. Integral SD cards are great value and offer excellent performance and reliability. Secure Digital (SD) is the world's most supported memory card format, so you will find thousands of compatible devices that work with your Integral SD memory card.
For use in SD compatible devices including: digital cameras, DAB Radios, camcorders, MP3 players, satellite navigation systems, digital photo frames, laptops and netbooks
For use in SD compatible devices including: digital cameras, DAB Radios, camcorders, MP3 players, satellite navigation systems, digital photo frames, laptops and netbooks
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 2 GB |
| Supported file systems | FAT16 |
| Flash card type | SD |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Supported file systems | FAT16 |
| Capacity | 2 GB |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 2.7 - 3.6 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 24 mm |
| Depth | 2.1 mm |
| Height | 32 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 13 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Supported file systems | FAT16 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowLexar BLUE PLUS 32 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowIntegral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
Shop NowIntegral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 64GB SDXC CL10 80 MB/S
Shop NowSamsung EVO Plus 32 GB SDXC UHS-I
Shop NowHama 00123979 memory card 64 GB MicroSDXC UHS Clas...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
Shop NowSanDisk microSDHC 32GB Class 4
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S + A...
Shop NowIntegral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowIntenso 3433490 memory card 64 GB MicroSDXC UHS-I ...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-032G-GN3MN memory card 32 GB Micro...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowIntegral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAPTER
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Select P...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Integral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
£11.89
£9.91
|
Popular
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£13.73
£11.44
|
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
New
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Hot Product
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£13.20
£11.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INSD2GV2NDB
|
INCF8GV2
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
| Flash card type |
SD
|
CFast
|
CompactFlash
|
MMC
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
2GB to 4GB
|
8GB to 12GB
|
N/A
|
N/A
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|