Intenso 3433490 memory card 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
£10.33
£8.61
64GB Micro SD Card Class 10 UHS-I, U3, V30 Professional
- Capacity: 16 GB / 32 GB / 64 GB / 128 GB
- Speed class:
- class 10 (guaranteed minimum transfer rate: 10 MB/s)
- U3 (guaranteed minimum transfer rate: 30 MB/s for supported data streams)
- V30 (guaranteed minimum transfer rates: 30 MB/s for video shots)
- Reading performance: up to 100 MB/s
- Writing performance: up to 45 MB/s
- Accessories: SD adapter
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | 3433490 |
| EAN | 4034303022366 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Y |
Description
Professional equipment for high-end devices
The microSDHC / SDXC cards not only offer maximum performance for smartphones and tablets, but are also particularly suitable for action cameras and drones. As a result, not a moment of an eventful adventure is lost and every exciting detail is captured. Extreme conditions require extreme speeds: thanks to the high-speed standard UHS-I (Ultra High Speed), the memory card enables reading performances of 100 MB/s and writing performances of 45 MB/s. Large storage capacities of up to 128 GB enable uninterrupted recordings and plenty of storage space for photos, videos, music and other memory-intensive files and apps.
The microSDHC / SDXC cards not only offer maximum performance for smartphones and tablets, but are also particularly suitable for action cameras and drones. As a result, not a moment of an eventful adventure is lost and every exciting detail is captured. Extreme conditions require extreme speeds: thanks to the high-speed standard UHS-I (Ultra High Speed), the memory card enables reading performances of 100 MB/s and writing performances of 45 MB/s. Large storage capacities of up to 128 GB enable uninterrupted recordings and plenty of storage space for photos, videos, music and other memory-intensive files and apps.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 45 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Package weight | 20 kg |
| Capacity | 64 GB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 118 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 6 mm |
| Package depth | 84 mm |
| Package weight | 20 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Other features | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Package weight | 20 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hama microSDXC 64GB UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
Shop NowSanDisk SDSDQM-032G-B35A memory card 32 GB MicroSD...
Shop NowIntegral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 32GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 64GB SDXC CL10 80 MB/S
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 32GB MICRO SD CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowHama 00123979 memory card 64 GB MicroSDXC UHS Clas...
Shop NowSanDisk microSDHC 32GB Class 4
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowHama microSDHC 32GB UHS-I Class 10
Shop NowSamsung EVO Plus 32 GB SDXC UHS-I
Shop NowHama 00124134 memory card 16 GB SDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowIntegral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S + A...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowIntegral 32GB SDHC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowVerbatim Pro 64 GB SDXC UHS Class 10
Shop NowIntegral 32GB SD MEMORY CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-032G-GN3MN memory card 32 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowIntegral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAPTER
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Select P...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Intenso 3433490 memory card 64 GB Micr...
£10.33
£8.61
|
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£13.73
£11.44
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Hot Product
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£13.20
£11.00
|
Integral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
£13.56
£11.30
|
Recommended
SanDisk SDSDQM-032G-B35A memory card 3...
£13.10
£10.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3433490
|
INCF8GV2
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
INSDH4G10V1
|
SDSDQM-032G-B35A
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
CFast
|
N/A
|
N/A
|
SD
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 4
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
8GB to 12GB
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
32GB to 48GB
|