SKU 27GX704A-B.AEK
EAN 8806096600047
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Description
LG UltraGear™ OLED Goes Glossy
Experience ultra-smooth, tear-free gameplay with up to 240Hz refresh rate1 and 0.03ms response time on a glossy, bright 27” QHD OLED display. React instantly, spot every detail, and outpace your opponents in every frame with outrageous speed and clarity.
Next-Level OLED Brightness, For Next-Level Play
VESA DisplayHDR™ True Black 400
Three UL Certifications. One Clear Advantage for Eye Comfort.
27” OLED Brilliance with up to 240Hz of Game-Changing Speed
Experience ultra-smooth, tear-free gameplay with up to 240Hz refresh rate on a glossy, bright 27” QHD OLED display.
0.03ms (GtG): Astounding Gaming Speed
Serious Connectivity for Serious Gamers
NVIDIA® G-SYNC® Compatible & AMD FreeSync™ Premium Pro
OLED Care Made Easy
Unlock Your Potential with Advanced Gaming Features
Dynamic Action Sync reduces input lag for real-time response.
Black Stabilizer brightens dark scenes to see what's hidden
FPS Counter shows your real-time frame rate
Crosshair enhances precision for deadly accuracy
Seamless Display, and Adjustable to Gamer Specs
Dive into gameplay on the virtually borderless 27” OLED screen. The slim-profile display has adjustable height, tilt, swivel and pivot controls that let you customize your view, while 3-pole headphone jack keeps audio loud and clear.
Specifications
Display
Display brightness (typical)275 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut98.5%
Maximum refresh rate240 Hz
Display brightness (min)250 cd/m²
HD typeQuad HD
Display technologyOLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2292 x 0.2292 mm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1500000:1
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
Display diagonal (metric)67 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Performance
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer
FPS counterYes
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
Product colourBlack
Detachable standYes
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs3
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort out version1.4
Technical details
Height (without stand)351 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)604 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Power supply typeExternal
Weight (with stand)7.2 kg
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
PivotYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)36.6 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours24 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours23 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)351 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)604 mm
Width (with stand)604 mm
Depth (with stand)221 mm
Height (with stand)533 mm
Weight (with stand)7.2 kg
Weight (without stand)4.8 kg
Package width673 mm
Package depth528 mm
Package height168 mm
Package weight9.9 kg
Packaging data
Package width673 mm
Package depth528 mm
Package height168 mm
Package weight9.9 kg
Cables includedDisplayPort, HDMI, USB Type-A to USB Type-B
Packaging content
Other features
Warranty period2 year(s)
FPS counterYes
Height (without stand)351 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)604 mm