SKU LS37FG756EUXXU
EAN 8806097438526
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Odyssey
Product Series G7
PDF URLs View PDF
View PDF
Reasons To Buy
Get smooth action without disruption
AMD FreeSync Premium Pro
Instant auto connect
Instant auto connect
Auto Source Switch+
Designed to magnify your immersion
CoreSync & CoreLighting+
Maintain winning streaks with ease
Ergonomic Stand
Description
AMD FreeSync Premium Pro
Auto Source Switch+
CoreSync & CoreLighting+
Ergonomic Stand
Specifications
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate165 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
sRGB coverage (typical)99%
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal80.8 cm
Viewable size, vertical45.5 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time1 ms
Display diagonal94 cm (37")
Contrast ratio (typical)3000:1
Display brightness (peak)350 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
DCI-P3 coverage90%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 600, High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming)
Screen curvature rating1000R
Display diagonal (metric)92 cm
Colour gamut standardsRGB, DCI-P3
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer, Ultrawide GameView, Core Sync
Game featuresSuper Arena Gaming UX
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)140 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)39 W
Annual energy consumption57 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours39 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours125 kWh
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationWindows11
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)483.2 mm
Depth (without stand)170.8 mm
Width (without stand)816 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)11.2 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-20 - 20°
Tilt angle range-5 - 20°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)483.2 mm
Depth (without stand)170.8 mm
Width (without stand)816 mm
Width (with stand)816 mm
Depth (with stand)303.8 mm
Height (with stand)674.4 mm
Weight (with stand)11.2 kg
Weight (without stand)7.2 kg
Package width911 mm
Package depth579 mm
Package height240 mm
Package weight15.1 kg
Packaging data
Stand typeHAS stand
Package width911 mm
Package depth579 mm
Package height240 mm
Package weight15.1 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI, DisplayPort, USB
Packaging content
Stand includedYes
Stand typeHAS stand
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows11
DCI-P3 coverage90%
Auto source switch+Yes
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Factory tunningYes
Factory calibration reportYes
Supplied AC adapter typeYes
Height (without stand)483.2 mm
Depth (without stand)170.8 mm
Width (without stand)816 mm
Power consumption (max)140 W