SKU 90LM0AN0-B01970
EAN 4711387675243
Manufacturer ASUS
Availability Y
Product Family ROG Strix OLED
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Description
ROG Strix OLED XG27ACDNG gaming monitor ― 27-inch (26.5-inch viewable) 1440p QD-OLED panel, 360 Hz, 0.03 ms, custom heatsink, OLED Anti-flicker, ASUS OLED Care+, uniform brightness, G-SYNC® compatible, 99% DCI-P3, and DisplayWidget Center
360Hz QD-OLED GAMING MONITOR
ROG STRIX OLED XG27ACDNG
The 27-inch ROG Strix OLED XG27ACDNG gaming monitor boasts an exclusive 1440p QD-OLED panel with a 360 Hz refresh rate, OLED Anti-flicker technology and 0.03 ms gray-to-gray (GTG) response time for immersive, fast-paced gaming. Custom heatsink provides exceptional cooling performance, while ASUS OLED Care+ functions reduce the risk of burn-in to ensure longevity of the OLED panel.
DOMINATE AT 360 HZ
ROG OLED technology gives you the upper hand over the competition ― thanks to crisp 1440p visuals and supersmooth gameplay at an astounding 360 Hz.
OLED ANTI-FLICKER
NEXT-GEN QD-OLED TECHNOLOGY
Advantages of OLED technology
BUILT TO LAST
ADVANCED CUSTOM HEATSINK
SCREEN PROTECTION
ASUS OLED Care+
ASPECT RATIO
Uniform brightness
DisplayWidget Center
Futuristic, cyberpunk-inspired aesthetic
Compact stand design
Superslim frameless design
The frameless panel facilitates immersive viewing.
SMOOTH AND RESPONSIVE
_In-game enhancements
DYNAMIC SHADOW BOOST
GAMEPLUS
GAMEVISUAL
FLICKER-FREE TECHNOLOGY
LOW BLUE LIGHT TECHNOLOGY
EXTENSIVE CONNECTIVITY
A multitude of connectivity options ― including one DisplayPort™ 1.4, two HDMI® 2.1 ports, USB-C with 90 W Power Delivery and a USB hub ― provide support for a wide array of multimedia devices.
Ergonomic stand
Sustaining an Incredible Future
Eco-friendly Packaging
Specifications
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)1000 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.073 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate360 Hz
sRGB coverage (typical)135%
HD typeQuad HD
Display technologyQD-OLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.229 x 0.229 mm
Viewable size, horizontal59 cm
Viewable size, vertical33.4 cm
Digital horizontal frequency30 - 625 kHz
Digital vertical frequency48 - 360 Hz
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal67.3 cm (26.5")
Contrast ratio (typical)1500000:1
Display brightness (peak)450 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
DCI-P3 coverage99%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400 True Black, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesASUS OLED Care
Shadow controlYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity3
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
HDCP version2.2
DisplayPort out version1.4
Technical details
Height (without stand)352.4 mm
Depth (without stand)70.5 mm
Width (without stand)610.3 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Weight (with stand)7.44 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range45 - -45°
Tilt angle range20 - -5°
PivotYes
Pivot angle90 - -90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Power
Power consumption (typical)75 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Input current3 A
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours25 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours33 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)352.4 mm
Depth (without stand)70.5 mm
Width (without stand)610.3 mm
Width (with stand)610.3 mm
Depth (with stand)218.8 mm
Height (with stand)514.8 mm
Weight (with stand)7.44 kg
Weight (without stand)4.97 kg
Package width860 mm
Package depth163 mm
Package height500 mm
Package weight10.4 kg
Packaging data
Package width860 mm
Package depth163 mm
Package height500 mm
Package weight10.4 kg
Package typeBox
Other features
DCI-P3 coverage99%
Shadow controlYes
Height (without stand)352.4 mm
Depth (without stand)70.5 mm
Width (without stand)610.3 mm
USB Power Delivery up to90 W