Razer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C Optical 30000 DPI
£113.78
£94.82
Razer Basilisk V3 Pro, Right-hand, Optical, RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C, 30000 DPI, Black
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
|---|---|
| Buttons quantity | 11 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | RZ01-04620100-R3G1 |
| EAN | 8886419334026 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Description
Razer Basilisk V3 Pro. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Optical, Device interface: RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C, Movement resolution: 30000 DPI, Buttons quantity: 11, Scroll type: Wheel, Acceleration (max): 70 G. Power source: Batteries/Cable. Product colour: Black
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of programmable buttons | 11 |
| Acceleration (max) | 70 G |
| Movement resolution | 30000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 11 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
| Mouse tracking speed | 750 ips |
| Input device | |
| Number of programmable buttons | 11 |
| Acceleration (max) | 70 G |
| Movement resolution | 30000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 11 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Technical details | |
| Weight | 110 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries/Cable |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 110 g |
| Width | 75 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 42 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 398 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
| Other features | |
| Weight | 110 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Contour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint White mous...
Shop NowRazer Viper V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowAlienware Pro Wireless Gaming mouse Ambidextrous R...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin WHT mouse Gaming Right-ha...
Shop NowASUS ROG Keris II Origin BLK mouse Gaming Right-ha...
Shop NowLogitech G G502 X PLUS - LIGHTSPEED Wireless RGB G...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 Small Wireless mouse Offi...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Mac
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowASUS ROG Harpe II Ace mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowLogitech MX Master 4 mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Keris II Ace Wireless AimPoint Black mous...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous ...
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowLogitech MX Master 4 for Business - Graphite
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowRazer DeathAdder V4 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowLogitech 910-006556 mouse Office Right-hand Blueto...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wirel...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro 35K mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowRazer Viper V3 Pro SE mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Razer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand...
£113.78
£94.82
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£104.94
£87.45
|
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Recommended
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
Bestseller
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Office...
£94.38
£78.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ01-04620100-R3G1
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
VM4R
|
| Manufacturer |
Razer
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
11
|
6
|
5
|
6
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
Laser
|
| Purpose |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|