MSI MPG 321URXW QD-OLED computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD White
£705.31
£587.76
80.0cm (31.5") 4K Ultra HD 3840 x 2160, 16:9, 250cd/m², 0.03ms, 178°/178°, 150000:1
- 80.0cm (31.5") 4K Ultra HD 3840 x 2160
- 0.03ms, 16:9, 250cd/m2, 150000:1
- USB, HDMI, DisplayPort
More Information
Description
Visualize your victory with the MPG 321URXW QD-OLED gaming monitor. It boasts a 3840x2160 (UHD) QD-OLED panel, 240Hz refresh rate, and rapid 0.03ms(GtG) response time. VESA certification for ClearMR 13000 and DisplayHDR True Black 400 ensures exceptionally vivid images and mitigates motion blur. OLED Care 2.0 reduces OLED burn-in risks. For console gamers, the MPG 321URXW QD-OLED provide HDMI 2.1 ports with 48Gbps bandwidth, 120Hz support, VRR, and ALLM.
Specifications
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 138% |
| Adobe RGB coverage | 97% |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QD-OLED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.1814 x 0.1814 mm |
| Horizontal scan range | 104.88 - 565.44 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 240 Hz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 69.9 cm |
| Viewable size, vertical | 39.5 cm |
| Supported graphics resolutions | 3860 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 150000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | White |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-A, USB Type-B |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 418 mm |
| Depth (without stand) | 69 mm |
| Width (without stand) | 718 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | White |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight (with stand) | 9.6 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -10 - 10° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 44 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 44 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 418 mm |
| Depth (without stand) | 69 mm |
| Width (without stand) | 718 mm |
| Width (with stand) | 718 mm |
| Depth (with stand) | 242 mm |
| Height (with stand) | 483 mm |
| Weight (with stand) | 9.6 kg |
| Weight (without stand) | 6.7 kg |
| Package width | 995 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 540 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 995 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 540 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Height (without stand) | 418 mm |
| Depth (without stand) | 69 mm |
| Width (without stand) | 718 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Touchscreen | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
AOC G2 AG246FK6 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1...
Shop NowSamsung G70D computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x...
Shop NowPhilips Evnia 34M2C6500/00 computer monitor 86.4 c...
Shop NowHP Series 5 Pro 34 inch WQHD USB-C Conferencing Mo...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG computer monitor 67....
Shop NowPhilips Evnia 8000 49M2C8900L/00 computer monitor ...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG27AQDP computer monitor 67.3...
Shop NowSamsung G95C computer monitor 124.5 cm (49") 5120 ...
Shop NowSamsung S95UC computer monitor 124.5 cm (49") 5120...
Shop NowAOC G2 AG276UZD computer monitor 67.3 cm (26.5") 3...
Shop NowSamsung 32” Odyssey OLED G81SF 240Hz Gaming Moni...
Shop NowASUS ROG Strix XG32UCWMG computer monitor 80 cm (3...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ computer monitor 80 ...
Shop NowSamsung 27" Odyssey OLED G81SF 240Hz Gaming Monito...
Shop NowAOC AGON PRO AG276QKD2 computer monitor 67.3 cm (2...
Shop NowASUS ROG Swift PG32UCDP computer monitor 80 cm (31...
Shop NowSamsung S32BG750NP computer monitor 81.3 cm (32") ...
Shop NowSamsung G75NB computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowAOC AGON PRO CS24A computer monitor 61.2 cm (24.1"...
Shop NowSamsung 40" Odyssey G7 G75F WUHD 180Hz Curved Gami...
Shop NowSamsung 37" Odyssey G7 G75F UHD 165Hz Curved Gamin...
Shop NowPhilips Evnia 8000 32M2N8900/00 computer monitor 8...
Shop Nowiiyama ProGraphic HB3201UHSNP-B1 computer monitor ...
Shop Nowiiyama ProLite TF3215MC-B2AG computer monitor 80 c...
Shop NowPhilips P Line 329P1H/00 computer monitor 80 cm (3...
Shop NowAOC AGON PRO AG326UD computer monitor 80 cm (31.5"...
Shop Nowiiyama ProLite TF3215MC-B2 computer monitor 80 cm ...
Shop NowPhilips P Line 32:9 SuperWide curved LCD display 4...
Shop NowDELL UltraSharp 32 4K USB-C Hub Monitor - U3223QE
Shop NowDELL UltraSharp U3423WE computer monitor 86.7 cm (...
Shop NowDELL UltraSharp U3225QE computer monitor 80 cm (31...
Shop NowASUS ROG Strix XG32UCG computer monitor 80 cm (31....
Shop NowLenovo ThinkVision P32p-30 computer monitor 80 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U3824DW computer monitor 95.2 cm (...
Shop NowDELL UltraSharp U4323QE computer monitor 109.2 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U3425WE computer monitor 86.7 cm (...
Shop NowLG 27GX700A-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 ...
Shop NowLG 39GX900A-B computer monitor 99.1 cm (39") 3440 ...
Shop NowLG 34GX900A-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 ...
Shop NowLG 32U889SA-W computer monitor 80 cm (31.5") 3840 ...
Shop NowLG UltraGear OLED GX8 32GX850A-B 4K UHD Dual-Mode:...
Shop NowGIGABYTE AORUS FO27Q5P OLED QHD Gaming Monitor - 2...
Shop NowGIGABYTE AORUS FO32U 31.5” UHD Gaming Monitor - ...
Shop NowBenQ MA320UP computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x...
Shop NowLG 32GX870A-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowMSI MPG 272URX QD-OLED computer monitor 67.3 cm (2...
Shop NowAlienware AW3425DW computer monitor 86.4 cm (34") ...
Shop NowBenQ PD3205U computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x...
Shop NowViewsonic VP3881A computer monitor 96.5 cm (38") 3...
Shop NowBenQ PD3205UA computer monitor 80 cm (31.5") 3840 ...
Shop NowBenQ SW272Q computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x ...
Shop NowALOGIC 32C4KPD computer monitor 81.3 cm (32") 3840...
Shop NowBenQ MA320U computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x ...
Shop NowElectriq EIQ-495KCSUW144IPS computer monitor 124.5...
Shop NowLG 27" UltraGear™ OLED 480Hz QHD Gaming Monitor
Shop NowGIGABYTE AORUS FO32U2P 32” OLED Gaming Monitor -...
Shop NowAlienware AW2725Q computer monitor 67.8 cm (26.7")...
Shop NowMSI MAG 272UP QD-OLED X24 computer monitor 67.3 cm...
Shop NowKoorui S3241XO computer monitor 80 cm (31.5") 3840...
Shop NowAlienware AW2725DF computer monitor 67.8 cm (26.7"...
Shop NowGIGABYTE MO27Q3 27” OLED QHD Gaming Monitor - 25...
Shop Nowiiyama TF3239AS-B1AG computer monitor 80 cm (31.5"...
Shop NowPhilips 49B2U6900CH/00 computer monitor 124 cm (48...
Shop NowASUS ProArt PA27JCV computer monitor 68.6 cm (27")...
Shop NowHP E45c G5 DQHD Curved Monitor
Shop NowAlienware AW3225QF computer monitor 81.3 cm (32") ...
Shop NowHP Engage 16t FHD Monitor
Shop NowMSI MPG 321URX QD-OLED computer monitor 80 cm (31....
Shop NowASUS XG27AQDPG computer monitor 67.3 cm (26.5") 25...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
MSI MPG 321URXW QD-OLED computer monit...
£705.31
£587.76
|
Recommended
Philips P Line 32:9 SuperWide curved L...
£964.03
£803.36
|
Bestseller
DELL UltraSharp 32 4K HDR Monitor - UP...
£990.00
£825.00
|
Popular
Philips P Line 329P1H/00 computer moni...
£611.14
£509.28
|
BenQ PD3205U computer monitor 80 cm (3...
£587.52
£489.60
|
Viewsonic VP3881A computer monitor 96....
£1,043.62
£869.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MPG 321URXW QD-OLED
|
499P9H/00
|
DELL-UP3221Q
|
329P1H/00
|
9H.LKGLA.TBE
|
VP3881A
|
| Manufacturer |
MSI
|
Philips
|
DELL
|
Philips
|
Benq
|
Viewsonic
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Product colour |
White
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N/A
|
| Market positioning |
Gaming
|
Home
|
Graphics design
|
Home
|
N/A
|
Home
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
32:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
21:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
QD-OLED
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
LED
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|