GIGABYTE MO32U2 32” OLED 4K UHD Gaming Monitor - 3840 x 2160, 240Hz, 0.03ms, 250 cd/m², G-Sync Compatible, FreeSync Premium Pro, Display HDR True Black 400, HDMI 2.1, Displayport 1.4
£746.66
£622.22
MO32U2 32” OLED 4K UHD Gaming Monitor - 3840 x 2160, 240Hz, 0.03ms, 250 cd/m², G-Sync Compatible, FreeSync Premium Pro, Display HDR True Black 400, HDMI 2.1, Displayport 1.4
- 32-inch OLED panel with 3840x2160 UHD Resolution
- 240Hz refresh rate, 0.03ms response time
- 10-bit display with 99% DCI-P3 color gamut
- Ergonomic design: Height, tilt, swivel, and pivot adjustments
- KVM cross-platform control
- Supports VESA DisplayHDR True Black 400, ClearMR 13000, AMD FreeSync Premium Pro, and NVIDIA G-Sync Compatible
More Information
Description
Experience the ultimate gaming upgrade with the GIGABYTE MO32U2. Designed to enhance your competitive edge with 4K QD-OLED technology, a remarkable 240Hz refresh rate, unique Tactical Switch, and AI-based OLED Care, the GIGABYTE MO32U2 gaming monitor empowers you to achieve triumph without compromise.
Specifications
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in camera | No |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Black Equalizer, Crosshair |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QD-OLED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.181 x 0.181 mm |
| Viewable size, horizontal | 69.9 cm |
| Viewable size, vertical | 39.5 cm |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 18 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 417.5 mm |
| Depth (without stand) | 64.2 mm |
| Width (without stand) | 718.3 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight (with stand) | 7.95 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -15 - 15° |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 48 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 33 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 38 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 417.5 mm |
| Depth (without stand) | 64.2 mm |
| Width (without stand) | 718.3 mm |
| Width (with stand) | 718.3 mm |
| Depth (with stand) | 240 mm |
| Height (with stand) | 610.5 mm |
| Weight (with stand) | 7.95 kg |
| Weight (without stand) | 6 kg |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 545 mm |
| Package weight | 11.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 545 mm |
| Package weight | 11.3 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | DisplayPort, Power |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | DisplayPort, Power |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Brand specific technologies | Black Equalizer, Crosshair |
| Height (without stand) | 417.5 mm |
| Depth (without stand) | 64.2 mm |
| Width (without stand) | 718.3 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 18 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Package type | Box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung 37" Odyssey G7 G75F UHD 165Hz Curved Gamin...
Shop NowPhilips Evnia 8000 49M2C8900L/00 computer monitor ...
Shop NowHP Series 7 Pro 37.5 inch WQHD+ Thunderbolt 4 Moni...
Shop NowSamsung 49" Odyssey OLED G91SD DQHD, 144Hz Gaming ...
Shop NowHP Series 5 Pro 34 inch WQHD USB-C Conferencing Mo...
Shop NowAOC G2 AG276UZD computer monitor 67.3 cm (26.5") 3...
Shop NowSamsung 32” Odyssey OLED G81SF 240Hz Gaming Moni...
Shop NowSamsung 27" Odyssey OLED G81SF 240Hz Gaming Monito...
Shop NowAOC G2 AG246FK6 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1...
Shop NowSamsung G70D computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x...
Shop NowSamsung 40" Odyssey G7 G75F WUHD 180Hz Curved Gami...
Shop NowAOC AGON PRO CS24A computer monitor 61.2 cm (24.1"...
Shop NowAOC AGON PRO AG276QKD2 computer monitor 67.3 cm (2...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG27AQDP computer monitor 67.3...
Shop NowASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ computer monitor 80 ...
Shop NowASUS ROG Swift PG32UCDP computer monitor 80 cm (31...
Shop NowASUS ROG Strix XG49VQ computer monitor 124.5 cm (4...
Shop NowPhilips 6000 series 45B1U6900C/00 computer monitor...
Shop NowSamsung G75NB computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowSamsung S95UC computer monitor 124.5 cm (49") 5120...
Shop NowSamsung S32BG750NP computer monitor 81.3 cm (32") ...
Shop NowSamsung G95C computer monitor 124.5 cm (49") 5120 ...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG27UCDMG computer monitor 67....
Shop Nowiiyama ProGraphic HB3201UHSNP-B1 computer monitor ...
Shop NowPhilips P Line 32:9 SuperWide curved LCD display 4...
Shop NowASUS ROG Strix OLED XG27ACDNG computer monitor 67....
Shop Nowiiyama ProLite TF3215MC-B2AG computer monitor 80 c...
Shop NowPhilips Evnia 8000 32M2N8900/00 computer monitor 8...
Shop NowASUS ROG Strix XG32UCWMG computer monitor 80 cm (3...
Shop NowAOC AGON PRO AG326UD computer monitor 80 cm (31.5"...
Shop NowPhilips P Line 329P1H/00 computer monitor 80 cm (3...
Shop Nowiiyama ProLite TF3215MC-B2 computer monitor 80 cm ...
Shop NowASUS ProArt PA27JCV computer monitor 68.6 cm (27")...
Shop NowDELL UltraSharp U3423WE computer monitor 86.7 cm (...
Shop NowDELL UltraSharp 32 4K USB-C Hub Monitor - U3223QE
Shop NowDELL UltraSharp U3225QE computer monitor 80 cm (31...
Shop NowDELL UltraSharp U4924DW computer monitor 124.5 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U3824DW computer monitor 95.2 cm (...
Shop NowLenovo ThinkVision P32p-30 computer monitor 80 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U4323QE computer monitor 109.2 cm ...
Shop NowDELL UltraSharp U3425WE computer monitor 86.7 cm (...
Shop NowViewsonic VP3881A computer monitor 96.5 cm (38") 3...
Shop NowLG 32GX870A-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowGIGABYTE AORUS FO27Q5P OLED QHD Gaming Monitor - 2...
Shop NowLG 34GX900A-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 ...
Shop NowLG 39GX900A-B computer monitor 99.1 cm (39") 3440 ...
Shop NowLG 32U889SA-W computer monitor 80 cm (31.5") 3840 ...
Shop Nowiiyama T4329AS-B1AG computer monitor 108 cm (42.5"...
Shop NowLG UltraGear OLED GX8 32GX850A-B 4K UHD Dual-Mode:...
Shop NowViewsonic TD3207 computer monitor 81.3 cm (32") 19...
Shop NowMSI MPG 272URX QD-OLED computer monitor 67.3 cm (2...
Shop NowBenQ PD2725U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x...
Shop NowBenQ PD3205UA computer monitor 80 cm (31.5") 3840 ...
Shop NowAlienware AW3425DW computer monitor 86.4 cm (34") ...
Shop NowKoorui S3241XO computer monitor 80 cm (31.5") 3840...
Shop NowLG 27" UltraGear™ OLED 480Hz QHD Gaming Monitor
Shop NowBenQ SW272Q computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x ...
Shop NowLG 32GS95UV-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 ...
Shop NowBenQ PD3225U computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x...
Shop Nowiiyama TF3239AS-B1AG computer monitor 80 cm (31.5"...
Shop NowGIGABYTE MO34WQC2 34" OLED WQHD Curved Gaming Moni...
Shop NowALOGIC 32C4KPD computer monitor 81.3 cm (32") 3840...
Shop NowPhilips 49B2U6900CH/00 computer monitor 124 cm (48...
Shop NowHP E45c G5 DQHD Curved Monitor
Shop NowMSI MPG 321URX QD-OLED computer monitor 80 cm (31....
Shop NowAlienware AW3225QF computer monitor 81.3 cm (32") ...
Shop NowHP Engage 16t FHD Monitor
Shop NowASUS XG27AQDPG computer monitor 67.3 cm (26.5") 25...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
GIGABYTE MO32U2 32” OLED 4K UHD Gaming...
£746.66
£622.22
|
Hot Product
Philips P Line 32:9 SuperWide curved L...
£964.03
£803.36
|
Bestseller
DELL UltraSharp 32 4K HDR Monitor - UP...
£990.00
£825.00
|
Popular
Philips P Line 329P1H/00 computer moni...
£611.14
£509.28
|
Viewsonic TD3207 computer monitor 81.3...
£862.92
£719.10
|
Recommended
BenQ PD2725U computer monitor 68.6 cm...
£706.20
£588.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO32U2-EK
|
499P9H/00
|
DELL-UP3221Q
|
329P1H/00
|
TD3207
|
9H.LJXLA.TBE
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
Philips
|
DELL
|
Philips
|
Viewsonic
|
Benq
|
| Display diagonal |
N/A
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Built-in camera |
N/A
|
Y
|
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
Home
|
Graphics design
|
Home
|
N/A
|
Graphics design
|
| Native aspect ratio |
N/A
|
32:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Display technology |
N/A
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
| Touchscreen |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|