Philips 3000 series SPK6307BL/40 keyboard Universal RF Wireless QWERTY English Black
More Information
Reasons To Buy

Stylish design for a clean set-up
The design is adjusted to be the most suitable for ergonomics after rounds of user surveys, and also takes into account stylish, slim appearance, and space saving.

2.4G wireless connection for a completely cordless workspace
Keep the computer wires at bay. For any keyboard/mouse equipped with this feature, you can connect the accessory to any PC via a speedy 2.4Hz wireless connection. The simple setup process, along with the accessory's sleek design, is sure to leave your workspace looking clean and wire-free.

Intelligent power saving
With the intelligent power saving function, this keyboard can go into standby and therefore save power when not in use.

Water resistant design for cleaning and occasional spills
Life can be messy. With this water resistant keyboard, the occasional spill or spray off is no problem. These keyboards are built to last.

Laser engraved keys look great and last longer
Laser-engraved keys look great, are easy to read and last longer. A premium choice.

Convenient multi-media shortcuts
With these multi-media shortcuts, you can easily switch to music, volume, or video play by a simple click.
Description
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard keys operating life | 8 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 15 m |
| Design | |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | No |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | No |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 15 m |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 15 m |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AA/AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Buttons durability (million clicks) | 8 |
| Headset | |
| Headset included | No |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android 10, Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 3.2, Android 4.0, Android 4.1, Android 4.2, Android 4.2.1, Android 4.2.2, Android 4.3, Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, Android 8.0, Android 8.1, Android 9.0 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Packaging content | |
| Headset included | No |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 500 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 443 x 152 x 31 mm |
| Packaging data | |
| Headset included | No |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Height | 31 mm |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Logitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY Frenc...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowCHERRY DC 2000 Corded Keyboard & Mouse Set, Black,...
Shop NowLogiLink Keyboard Mouse Combo wireless
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0138 keyboard Universal USB German Blac...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard Nord
Shop NowLogitech Wireless Combo MK220
Shop NowHPE 631362-B21 keyboard Mouse included USB QWERTY ...
Shop NowHP 672647-111 keyboard Universal USB Swiss Black
Shop NowLogiLink ID0161 keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowHP 672647-093 keyboard Universal USB Norwegian Bla...
Shop NowGenius Computer Technology Smart KB-100 keyboard U...
Shop NowLogiLink ID0181 keyboard Gaming USB English Black
Shop NowLogiLink ID0188 keyboard Home RF Wireless QWERTZ B...
Shop NowLogitech MX PALM REST
Shop NowLenovo USB Calliope keyboard Universal Spanish Bla...
Shop NowEvo Labs KD-101LUK keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowPort Designs 900900-UK keyboard Mouse included Uni...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowTrust Primo keyboard Universal USB QWERTY UK Engli...
Shop NowTrust TK-150 keyboard Universal USB QWERTY UK Engl...
Shop NowTrust Primo keyboard Mouse included Universal USB ...
Shop NowAdesso WKB-1320CB-UK keyboard Mouse included Home ...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowTargus AKB862UK keyboard Home Bluetooth QWERTY UK ...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowCHERRY DC 2000
Shop NowDELL KB216 keyboard Universal USB QWERTY US Intern...
Shop NowHPE DT528A keyboard Universal USB Black
Shop NowCHERRY KW 3000 keyboard Universal RF Wireless QWER...
Shop NoweSTUFF GLB212102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB211102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB211302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB212302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB211202 keyboard Office USB QWERTY US Int...
Shop NowTargus AKM610UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowTargus AKM622UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowASUS U2000 keyboard Mouse included Universal USB B...
Shop NowKensington KB150 EQ Wireless Keyboard
Shop NowKensington KM150 EQ Wireless Desktop Set
Shop NowKensington K100 EQ Sndrd Keyord -
Shop NowAccuratus KYBAC301-UBLK keyboard USB QWERTY Englis...
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowV7 Bluetooth Keyboard KW550DEBT 2.4GHZ Dual Mode, ...
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowTrust Ody II keyboard Office RF Wireless QWERTY UK...
Shop NowHP 485 Comfort Wired Keyboard
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowMSI USB Combo Copilot PRO_UK keyboard Mouse includ...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard ES
Shop NowIncase Designed by Microsoft Wired Desktop 600 key...
Shop NowV7 CKW350FR Wireless Keyboard and Mouse Combo - FR...
Shop NoweSTUFF GLB211402 keyboard Office USB QWERTZ German...
Shop NowAcer Chrome keyboard
Shop NowIncase Designed by Microsoft Wired Desktop 600 key...
Shop NowIncase Designed by Microsoft Wired 600 keyboard Un...
Shop NowLogitech MK250 Compact Bluetooth Wireless Combo
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowLenovo 4Y41R64644 keyboard Home/Office USB French ...
Shop NowVIDA GAMER WHT 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA GAMER BLK 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA MECHA MECHANICAL RGB keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCanyon CNE-CSET1-UK keyboard Mouse included Office...
Shop NowLenovo Essential keyboard Universal USB QWERTY Fin...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German G...
Shop NowLogitech Keyboard K280e for Business
Shop NowHP 672647-063 keyboard Office USB Italian Black
Shop NowHP 672647-033 keyboard USB QWERTY UK English Black
Shop NowHP 672647-113 keyboard Office USB Swiss Black
Shop NowTrust TKM-250 keyboard Mouse included Universal US...
Shop NowDELL Keyboard and Mouse - KM3322W - US Internation...
Shop NowHP 225 Wireless Keyboard
Shop NowHP USB Keyboard for PC
Shop NowLenovo 4Y41K04067 keyboard RF Wireless + Bluetooth...
Shop NowHP 803181-061 keyboard USB Italian Black
Shop NowDELL Keyboard and Mouse - KM3322W - UK (QWERTY)
Shop NowHP 150 Wired Keyboard
Shop NowKensington KM100 EQ Wired Desktop Set
Shop NowHP Wired Desktop 320MK Mouse and Keyboard
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowHP 225 Wired Mouse and Keyboard Combo
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHP USB Standard keyboard
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Wireless Combo MK270
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Philips 3000 series SPK6307BL/40 keybo...
£17.83
£14.86
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£17.95
£14.96
|
Popular
Logitech Keyboard K120 for Business
£20.46
£17.05
|
Hot Product
Logitech Keyboard K120 for Business
£20.46
£17.05
|
Recommended
Logitech Desktop MK120
£21.10
£17.58
|
Logitech Desktop MK120
£21.53
£17.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SPK6307BL/40
|
920-002552
|
920-002479
|
920-002516
|
920-002539
|
920-002550
|
| Manufacturer |
Philips
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
AZERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Backlight |
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Recommended usage |
Universal
|
N/A
|
Office
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
RF Wireless
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|