HP USB Keyboard for PC
£14.88
£12.40
USB Keyboard
More Information
| SKU | QY776AA |
|---|---|
| EAN | 0887111276926 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Description
The new HP USB Keyboard features an impressively durable design built for ease of use and everyday business computing.
- A business-friendly design. Adjustable to 0°, 6° or 12° slopes with tilt legs to suit a variety of typing preferences.
- Built for durability and heavy usage, including a lifecycle rating up to 20 million keystrokes.
- Minimize damage from minor spills with the integrated spill-drain feature.
- Expect a fast set-up with quick and easy deployment for your IT atmosphere.
- A business-friendly design. Adjustable to 0°, 6° or 12° slopes with tilt legs to suit a variety of typing preferences.
- Built for durability and heavy usage, including a lifecycle rating up to 20 million keystrokes.
- Minimize damage from minor spills with the integrated spill-drain feature.
- Expect a fast set-up with quick and easy deployment for your IT atmosphere.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Wrist rest | No |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | No |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 900 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 460 x 164 x 24.4 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 820 g |
| Package width | 189 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package depth | 487 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Width | 164.3 mm |
| Height | 25.5 mm |
| Depth | 460.3 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Incase Designed by Microsoft Wired 600 keyboard Un...
Shop NowPhilips 3000 series SPK6307BL/40 keyboard Universa...
Shop NoweSTUFF GLB212102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NowGenius Computer Technology Smart KB-100 keyboard U...
Shop NowLogiLink ID0181 keyboard Gaming USB English Black
Shop NowLogitech MX PALM REST
Shop NowLenovo USB Calliope keyboard Universal Spanish Bla...
Shop NowEvo Labs KD-101LUK keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowTrust TK-150 keyboard Universal USB QWERTY UK Engl...
Shop NowLogitech MK250 Compact Bluetooth Wireless Combo
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowCHERRY DC 2000
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowAcer Chrome keyboard
Shop NowGenius Computer Technology KM-160 keyboard Mouse i...
Shop NoweSTUFF GLB211102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB211302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB212302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB211202 keyboard Office USB QWERTY US Int...
Shop NowTargus AKM610UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowOrigin Storage Origin Wireless Keyboard and Mouse ...
Shop NoweSTUFF GLB211402 keyboard Office USB QWERTZ German...
Shop NowTargus AKM622UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowASUS U2000 keyboard Mouse included Universal USB B...
Shop NowKensington KB150 EQ Wireless Keyboard
Shop NowAccuratus KYBAC301-UBLK keyboard USB QWERTY Englis...
Shop NowV7 CKW350FR Wireless Keyboard and Mouse Combo - FR...
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 WHITE USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER WHT 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 BLACK USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY Frenc...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowCHERRY DC 2000 Corded Keyboard & Mouse Set, Black,...
Shop NowLenovo 4Y41R64644 keyboard Home/Office USB French ...
Shop NowLogiLink Keyboard Mouse Combo wireless
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowBelkin BBZ010UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0138 keyboard Universal USB German Blac...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard Nord
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowVIDA GAMER BLK 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowHPE 631362-B21 keyboard Mouse included USB QWERTY ...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German G...
Shop NowLogitech Keyboard K280e for Business
Shop NowDELL Keyboard and Mouse - KM3322W - US Internation...
Shop NowTrust TKM-250 keyboard Mouse included Universal US...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - US International (QW...
Shop NowHP 225 Wired Mouse and Keyboard Combo
Shop NowHP Wired Desktop 320MK Mouse and Keyboard
Shop NowLenovo 4Y41K04067 keyboard RF Wireless + Bluetooth...
Shop NowKensington KM100 EQ Wired Desktop Set
Shop NowHP 225 Wireless Keyboard
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowHP 150 Wired Keyboard
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - US International (QW...
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black ...
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Wireless Combo MK270
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP USB Keyboard for PC
£14.88
£12.40
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£17.95
£14.96
|
Logitech Keyboard K120 for Business
£20.46
£17.05
|
Hot Product
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.78
£11.48
|
Popular
Logitech Keyboard K120 for Business
£20.46
£17.05
|
Recommended
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.78
£11.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QY776AA
|
920-002552
|
920-002479
|
920-002501
|
920-002516
|
920-002489
|
| Manufacturer |
HP
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTZ
|
| Mouse included |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Recommended usage |
Office
|
N/A
|
Office
|
Office
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|