LogiLink ID0138 keyboard Universal USB German Black
£16.97
£14.14
104 keys, LED, USB, 513 g, DE
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | Yes |
| SKU | ID0138 |
| EAN | 4052792041668 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
Experience the typing comfort with magnificent rainbow lighting!
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| Key travel distance | 4 mm |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | German |
| Connectivity technology | Wired |
| Actuation force | 50 g |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 5 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.6 m |
| Design | |
| Backlight type | LED |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Wrist rest | No |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Form factor | Ambidextrous |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.6 m |
| Features | |
| Cable length | 1.6 m |
| Power | |
| Power consumption | 120 mA |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Form factor | Ambidextrous |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows ME, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 513 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 127 x 438 x 28 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Philips 3000 series SPK6307BL/40 keyboard Universa...
Shop NowIncase Designed by Microsoft Wired Desktop 600 key...
Shop NowIncase Designed by Microsoft Wired Desktop 600 key...
Shop NowIncase Designed by Microsoft Wired 600 keyboard Un...
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY Frenc...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowCHERRY DC 2000 Corded Keyboard & Mouse Set, Black,...
Shop NowLogiLink Keyboard Mouse Combo wireless
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard Nord
Shop NowHPE 631362-B21 keyboard Mouse included USB QWERTY ...
Shop NowHP 672647-111 keyboard Universal USB Swiss Black
Shop NowLogiLink ID0161 keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowHP 672647-093 keyboard Universal USB Norwegian Bla...
Shop NowGenius Computer Technology Smart KB-100 keyboard U...
Shop NowLogiLink ID0181 keyboard Gaming USB English Black
Shop NowLogitech MX PALM REST
Shop NowLenovo USB Calliope keyboard Universal Spanish Bla...
Shop NowEvo Labs KD-101LUK keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowPort Designs 900900-UK keyboard Mouse included Uni...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowTrust Primo keyboard Universal USB QWERTY UK Engli...
Shop NowTrust TK-150 keyboard Universal USB QWERTY UK Engl...
Shop NowAdesso WKB-1320CB-UK keyboard Mouse included Home ...
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowTargus AKB862UK keyboard Home Bluetooth QWERTY UK ...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowCHERRY DC 2000
Shop NowHPE DT528A keyboard Universal USB Black
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowCHERRY KW 3000 keyboard Universal RF Wireless QWER...
Shop NoweSTUFF GLB212102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB211102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB211302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB212302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NoweSTUFF GLB211202 keyboard Office USB QWERTY US Int...
Shop NowTargus AKM610UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowTargus AKM622UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowASUS U2000 keyboard Mouse included Universal USB B...
Shop NowKensington KB150 EQ Wireless Keyboard
Shop NowKensington KM150 EQ Wireless Desktop Set
Shop NowKensington K100 EQ Sndrd Keyord -
Shop NowAccuratus KYBAC301-UBLK keyboard USB QWERTY Englis...
Shop NowTrust Ody II keyboard Office RF Wireless QWERTY UK...
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowMSI USB Combo Copilot PRO_UK keyboard Mouse includ...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard ES
Shop NowV7 CKW350FR Wireless Keyboard and Mouse Combo - FR...
Shop NoweSTUFF GLB211402 keyboard Office USB QWERTZ German...
Shop NowAcer Chrome keyboard
Shop NowBelkin BBZ010UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowLenovo 4Y41R64644 keyboard Home/Office USB French ...
Shop NowVIDA GAMER WHT 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 WHITE USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER BLK 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA MECHA MECHANICAL RGB keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCanyon CNE-CSET1-UK keyboard Mouse included Office...
Shop NowLenovo Essential keyboard Universal USB QWERTY Fin...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German G...
Shop NowLogitech Keyboard K280e for Business
Shop NowHP 672647-033 keyboard USB QWERTY UK English Black
Shop NowHP 672647-113 keyboard Office USB Swiss Black
Shop NowTrust TKM-250 keyboard Mouse included Universal US...
Shop NowDELL Keyboard and Mouse - KM3322W - US Internation...
Shop NowHP 225 Wireless Keyboard
Shop NowHP USB Keyboard for PC
Shop NowLenovo 4Y41K04067 keyboard RF Wireless + Bluetooth...
Shop NowHP 803181-061 keyboard USB Italian Black
Shop NowDELL Keyboard and Mouse - KM3322W - UK (QWERTY)
Shop NowHP 150 Wired Keyboard
Shop NowKensington KM100 EQ Wired Desktop Set
Shop NowHP Wired Desktop 320MK Mouse and Keyboard
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowHP 225 Wired Mouse and Keyboard Combo
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowHP USB Standard keyboard
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Wireless Combo MK270
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink ID0138 keyboard Universal USB...
£16.97
£14.14
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£17.95
£14.96
|
Logitech Keyboard K120 for Business
£20.46
£17.05
|
Hot Product
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.78
£11.48
|
Popular
Logitech Keyboard K120 for Business
£20.46
£17.05
|
Recommended
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.78
£11.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ID0138
|
920-002552
|
920-002479
|
920-002501
|
920-002516
|
920-002489
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTZ
|
| Mouse included |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Recommended usage |
Universal
|
N/A
|
Office
|
Office
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
Membrane key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|