LogiLink ID0019A keyboard Universal USB QWERTZ German Black
£15.13
£12.61
Keyboard flexible, waterproof, USB + PS/2, black
- Flexible waterproof keyboard
- Extremly durable
- Layout: German (QWERTZ), 109 keys
- Connector: USB type A male
- Includes USB to PS/2 adapter
- Plug amp; Play, Hot Plug
- Dust-, dirt- and water resistant
- Quiet Soft-Touch-Keys
- Material: Silicon
- Cable length: 1.50 m
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | ID0019A |
| EAN | 4052792038965 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
LogiLink's flexible and extremely durable keyboard made of high quality silicone material. Good for jobs with an increased risk of dirt. Easy to clean with a sponge and soapy water. Virtually indestructible and rolled up to save space. The keyboard is absolutely dust, dirt and water resistant.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Purpose | Universal |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard number of keys | 109 |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | German |
| Flexible keyboard | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | CE |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Material | Silicone |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Flexible keyboard | Yes |
| Certification | CE |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Silicone |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Card reader integrated | No |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ergonomics | |
| Built-in display | No |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Card reader integrated | No |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| Package weight | 260 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 144 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Packaging content | |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Incase Designed by Microsoft Wired 600 keyboard Un...
Shop NoweSTUFF GLB211302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NowKensington KB150 EQ Wireless Keyboard
Shop NowTargus AKM622UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowOrigin Storage Wireless Keyboard and Mouse Combo
Shop NowOrigin Storage Origin USB Keyboard and Mouse combo
Shop NowTargus AKM610UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NoweSTUFF GLB211202 keyboard Office USB QWERTY US Int...
Shop NoweSTUFF GLB212302 keyboard Office USB QWERTY UK Eng...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Home/Office USB QWERTY Por...
Shop NoweSTUFF GLB211102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NoweSTUFF GLB212102 keyboard Office USB QWERTY Nordic...
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowCHERRY DC 2000
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included Universal U...
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowV7 KU350ES USB Pro Keyboard - Spanish Layout
Shop NoweSTUFF GLB211402 keyboard Office USB QWERTZ German...
Shop NowAcer Chrome keyboard
Shop NowHP KBD 125 WD keyboard USB Black
Shop NowBelkin BBZ010UK keyboard Mouse included Universal ...
Shop NowLenovo 4Y41R64644 keyboard Home/Office USB French ...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 BLACK USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER WHT 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA REBEL 2IN1 WHITE USB DESK KIT keyboard Mouse ...
Shop NowVIDA GAMER BLK 4IN1 USB KB MS HS KIT keyboard Mous...
Shop NowVIDA MECHA MECHANICAL RGB keyboard Gaming USB QWER...
Shop NowCanyon CNE-CSET1-UK keyboard Mouse included Office...
Shop NowAccuratus KYBAC301-USBCMAC keyboard Universal USB ...
Shop NowLogiLink ID0181 keyboard Gaming USB English Black
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowLogiLink ID0104 keyboard Mouse included Office RF ...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Keyboard K120 for Business
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard USB QWERTY Spanish Black
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB AZERTY Frenc...
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB QWERTY Itali...
Shop NowCHERRY DC 2000 Corded Keyboard & Mouse Set, Black,...
Shop NowLogiLink Keyboard Mouse Combo wireless
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogiLink ID0018A keyboard Universal USB QWERTZ Ger...
Shop NowLogiLink ID0138 keyboard Universal USB German Blac...
Shop NowGenius Computer Technology Smart KB-100 keyboard U...
Shop NowEvo Labs KD-101LUK keyboard Office USB QWERTY UK E...
Shop NowGenius Computer Technology KM-160 keyboard Mouse i...
Shop NowSandberg USB Wired Office Keyboard Nord
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Universal USB Czech Black
Shop NowHPE 631362-B21 keyboard Mouse included USB QWERTY ...
Shop NowCHERRY DC 2000 keyboard Mouse included USB AZERTY ...
Shop NowTrust TKM-250 keyboard Mouse included Universal US...
Shop NowTrust TK-150 keyboard Universal USB QWERTY UK Engl...
Shop NowKensington KM100 EQ Wired Desktop Set
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Gaming USB Hungarian Black
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowLogitech K120 Corded Keyboard
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - White
Shop NowLenovo 4Y41R64671 keyboard Home/Office USB UK Engl...
Shop NowHP 220 Wireless Keyboard
Shop NowLogitech Keyboard K280e for Business
Shop NowCHERRY KC 1000 keyboard Office USB QWERTZ German B...
Shop NowHP 225 Wireless Keyboard
Shop NowHP 225 Wired Mouse and Keyboard Combo
Shop NowHP Wired Desktop 320K Keyboard
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - French (AZERTY) - Bl...
Shop NowHP Wired Desktop 320MK Mouse and Keyboard
Shop NowHP 235 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Shop NowHP 150 Wired Keyboard
Shop NowHP 150 Wired Mouse and Keyboard
Shop NowHP 125 Wired Keyboard
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black ...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowCHERRY KC 1000 Corded Keyboard, Black, USB (QWERTY...
Shop NowLogitech Desktop MK120
Shop NowDELL Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black
Shop NowLogitech Wireless Combo MK270
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink ID0019A keyboard Universal US...
£15.13
£12.61
|
Bestseller
Logitech Desktop MK120
£17.42
£14.52
|
Hot Product
Logitech K120 Corded Keyboard
£13.49
£11.24
|
LogiLink ID0104 keyboard Mouse include...
£20.35
£16.96
|
Recommended
Logitech Desktop MK120
£21.10
£17.58
|
Popular
Logitech Desktop MK120
£21.76
£18.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ID0019A
|
920-002552
|
920-002489
|
ID0104
|
920-002550
|
920-002562
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Logitech
|
Logitech
|
LogiLink
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Backlight |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
| Recommended usage |
Universal
|
N/A
|
N/A
|
Office
|
N/A
|
Office
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
RF Wireless
|
USB
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|