SanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
£38.94
£32.45
microSDHC, 32GB, SD Adapter, 100MB/s, UHS-I, Class 10, U3, V30, A1
More Information
| Flash card type | MicroSDHC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 32 GB |
| SKU | SDSQXCG-032G-GN6MA |
| EAN | 0619659155414 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
Description
Pro performance for faster shots and 4K UHD2
The SanDisk Extreme PRO microSD UHS-l Cards let you shoot more and transfer even faster. Quick read speeds of up to lOOMB/s save you time when transferring big files of high-resolution images and 4K UHD videos. Write speeds of up to 90MB/s allow you to capture fast-action photos or shoot in continuous burst mode.
Top speed meets high capacity
Pro performance for faster shots, 4K UHD, and accelerated app performance7. SanDisk Extreme PRO microSDHC,M and microSDXC" cards are built tough for extreme durability, even under challenging environmental conditions3. Extreme speeds let you capture every detail of adventure and take the wait out of transferring your videos between devices. Storage capacities from 32GB to 128GB expand your device's memory and lets you record 4K UHD video.
The SanDisk Extreme PRO microSD UHS-l Cards let you shoot more and transfer even faster. Quick read speeds of up to lOOMB/s save you time when transferring big files of high-resolution images and 4K UHD videos. Write speeds of up to 90MB/s allow you to capture fast-action photos or shoot in continuous burst mode.
Top speed meets high capacity
Pro performance for faster shots, 4K UHD, and accelerated app performance7. SanDisk Extreme PRO microSDHC,M and microSDXC" cards are built tough for extreme durability, even under challenging environmental conditions3. Extreme speeds let you capture every detail of adventure and take the wait out of transferring your videos between devices. Storage capacities from 32GB to 128GB expand your device's memory and lets you record 4K UHD video.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 90 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDHC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Design | |
| Product colour | Black, Red |
| Protection features | Shock resistant, Splash proof, Temperature proof, Waterproof |
| Features | |
| Product colour | Black, Red |
| Protection features | Shock resistant, Splash proof, Temperature proof, Waterproof |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Red |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Shock resistant, Splash proof, Temperature proof, Waterproof |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Package weight | 13 kg |
| Capacity | 32 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.54 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 1.02 mm |
| Height | 10.9 mm |
| Memory adapter size (WxDxH) | 23.88 x 2.03 x 31.75 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 152.4 mm |
| Package depth | 6.62 mm |
| Package weight | 13.66 g |
| Package weight | 13 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114 mm |
| Master (outer) case length | 31 mm |
| Master (outer) case height | 160 mm |
| Master (outer) case gross weight | 100.39 g |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Package weight | 13 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXVT-032G-GNCI2 memory card 32 GB SDHC ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowLexar 633x 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC
Shop NowIntegral 128GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7...
Shop NowSanDisk SDSQXAV-256G-GN6XN memory card 256 GB Micr...
Shop NowSanDisk High Endurance 256 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowLexar High-Performance 800xPRO 128 GB SDXC UHS-I C...
Shop NowLexar Professional SILVER PLUS microSDXC UHS-I Car...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowKingston Technology 32GB Canvas React Plus SDHC UH...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowHama 256GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology High Endurance 128 GB MicroSD ...
Shop NowSanDisk Max Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowIntegral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V...
Shop NowTranscend SD Card SDHC 300S 4GB
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN 32 GB SDHC Class 10
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Ca...
Shop NowSanDisk High Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk High Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB SDXC Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowKingston Technology 16GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
SanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UH...
£38.94
£32.45
|
Popular
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
Recommended
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
Apacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memo...
£39.54
£32.95
|
Hot Product
SanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I...
£38.82
£32.35
|
New
SanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I...
£42.90
£35.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDSQXCG-032G-GN6MA
|
LSD256CBEU633
|
47042
|
AP64GMCSX10U5-R
|
SDSQXAF-032G-GN6MA
|
SDSQXA2-064G-GN6AA
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Lexar
|
Verbatim
|
Apacer
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDHC
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDHC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 3
|
| Capacity |
32GB to 48GB
|
256GB and more
|
64GB to 128GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|