SanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
£21.47
£17.89
64 GB, SDXC, Class 10, U1, 120 MB/s
More Information
| Flash card type | SDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | SDSDUNB-064G-GN6IN |
| EAN | 0619659200176 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
Description
Take better pictures and Full HD videos with your compact to mid-range point-and-shoot cameras and camcorders. With SanDisk Ultra® SD cards you’ll benefit from faster downloads, high capacity, and better performance to capture and store up to 256GB of high-quality pictures and Full HD video. Take advantage of ultra-fast read speeds of up to 120 MB/s to save time moving photos and videos from the card to your computer. SanDisk Ultra® UHS-I SD cards are water-proof, temperature proof, X-ray proof, shock proof4, compatible with SDHC™ and SDXC™ digital devices, and come with a 10-year warranty.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 120 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Write protection switch | Yes |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Security | |
|---|---|
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 64 GB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.1 g |
| Width | 23.9 mm |
| Depth | 2.17 mm |
| Height | 31.8 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 101 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 152 mm |
| Package depth | 4.9 mm |
| Package weight | 12.3 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Go! Plus 128GB SDXC Can...
Shop NowKingston Technology Canvas Go! Plus 64GB SDXC Canv...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-064G-GN6ZN memory card 64 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + ...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 32 GB MicroSDHC...
Shop NowKingston Technology 128GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowIntenso microSDXC 128GB Class 10 UHS-I Professiona...
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowSanDisk High Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowSanDisk Max Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowKioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
SanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
£21.47
£17.89
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Popular
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£20.35
£16.96
|
Recommended
ADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
£21.78
£18.15
|
New
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
Hot Product
Integral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 M...
£21.29
£17.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDSDUNB-064G-GN6IN
|
HYCFM0101G
|
SDSDB-064G-B35
|
ASDH32GUICL10-R
|
47042
|
INSDX128G10-80U1
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Hypertec
|
Sandisk
|
ADATA
|
Verbatim
|
Integral
|
| Flash card type |
SDXC
|
CompactFlash
|
SDXC
|
SDHC
|
MicroSDXC
|
SD
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 4
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
1GB to 2GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|
N/A
|