Integral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP TO R-100 MBS
£20.42
£17.02
128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP TO R-100 MBS
- Great for compatible tablets, smartphones, action cams, drones and game consoles
- Provides smooth Full HD and 4K video recording
- Fast 100MB/s transfer speed*
- Minimum 30MB/s write speed (U3)
- Video Speed Class 10 (V30)
- A1 App Performance Specification - high IOPS ensures best performance in compatible smartphones and tablets
- UHS-I, Class 1 specification
- SD Adapter included
- 5 year warranty
More Information
Description
A perfect fit for your smartphone and tablet. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Integral High Speed microSDHC and microSDXC cards are a perfect fit for your smartphone and tablet. Enjoy more space for photos, videos, music and apps. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Integral High Speed microSDHC and microSDXC cards are a perfect fit for your smartphone and tablet. Enjoy more space for photos, videos, music and apps. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 45 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | MicroSD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A1 |
| Technical details | |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 128 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.5 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 11 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 92 mm |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 12 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Go! Plus 128GB SDXC Can...
Shop NowKingston Technology Canvas Go! Plus 64GB SDXC Canv...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 32 GB MicroSDHC...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-064G-GN6ZN memory card 64 GB Micro...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + ...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowSanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowIntenso microSDXC 128GB Class 10 UHS-I Professiona...
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowSanDisk High Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowKioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Integral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-...
£20.42
£17.02
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Popular
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£20.41
£17.01
|
Recommended
ADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
£21.78
£18.15
|
New
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
Hot Product
Integral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 M...
£21.29
£17.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INMSDX128G-100V30
|
HYCFM0101G
|
SDSDB-064G-B35
|
ASDH32GUICL10-R
|
47042
|
INSDX128G10-80U1
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Sandisk
|
ADATA
|
Verbatim
|
Integral
|
| Flash card type |
MicroSD
|
CompactFlash
|
SDXC
|
SDHC
|
MicroSDXC
|
SD
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
Class 4
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
1GB to 2GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|
N/A
|