Kioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
£24.05
£20.04
64 MicroSDXC, 100 MB/s, U1, UHS-I, 15.0 x 11.0 x 1.0 mm
- Full HD Video Recording
- AndroidTM Compatible
- Waterproof
- Shock Proof
- X-ray Proof
- Temperature Durability
- ESD Immunity
- Overheating/Ignition Prevention
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | LMEX1L064GG2 |
| EAN | 4582563850811 |
| Manufacturer | KIOXIA |
| Availability | Y |
Description
KIOXIA EXCERIA microSD memory cards use BiCS FLASH™ 3D flash memory technology to deliver capacities up to 256GB, allowing you to keep your pictures, songs or videos with you. With a read speed up to 100 MB/s(1), taking pictures and recording video on your mobile device is a breeze so you can focus on getting your best shot.
Flexibility for All Exciting Memories
With high read speed and a wide range of capacity options, the EXERIA microSD memory cards' flexibility will take your next exciting adventure to a new level.
Capture Whenever and Wherever You Need
Record up to 1,490 minutes of Full HD (21Mbps) movie and shoot up to 38,510 photos (18MPixel) whenever you need and wherever it might be.
Flexibility for All Exciting Memories
With high read speed and a wide range of capacity options, the EXERIA microSD memory cards' flexibility will take your next exciting adventure to a new level.
Capture Whenever and Wherever You Need
Record up to 1,490 minutes of Full HD (21Mbps) movie and shoot up to 38,510 photos (18MPixel) whenever you need and wherever it might be.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 64 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 0.3 g |
| Width | 11 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging data | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC UHS-I
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
Shop NowTeam Group 16GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowLexar BLUE PLUS 32 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowSamsung EVO Plus 32 GB SDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowTeam Group microSDHC 8GB Class 10
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowPhilips FM08MP45B/00 memory card 8 GB MicroSDHC UH...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowKingston Technology High Endurance 64 GB MicroSD U...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowTeam Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowADATA 32GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowKioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Premium 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kioxia Exceria 64 GB MicroSDXC UHS-I C...
£24.05
£20.04
|
Recommended
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
New
Team Group microSDHC 8GB Class 10
£18.06
£15.05
|
Popular
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£19.92
£16.60
|
Hot Product
SanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32...
£32.23
£26.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LMEX1L064GG2
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
TUSDH8GCL1003
|
SDSDB-064G-B35
|
SDSDB-032G-B35
|
| Manufacturer |
KIOXIA
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Team Group
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
CompactFlash
|
MMC
|
MicroSDHC
|
SDXC
|
SDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 4
|
N/A
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
N/A
|
N/A
|
8GB to 12GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|