Kioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
£24.68
£20.57
128 GB, 160/50 MB/s, V30, U3
More Information
| SKU | LMEX3L128GG2 |
|---|---|
| EAN | 4582761160729 |
| Manufacturer | KIOXIA |
| Availability | Y |
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 160 MB/s |
| Write speed | 50 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A2 |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Protection features | Shockproof, Waterproof |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Protection features | Shockproof, Waterproof |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Protection features | Shockproof, Waterproof |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Country of origin | Japan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 128 GB |
| Compliance certificates | CE, RCM, RoHS, UKCA |
| Power | |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.3 g |
| Width | 11 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 76 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 4.3 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package weight | 7.8 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | Japan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Compliance certificates | CE, RCM, RoHS, UKCA |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Go! Plus 64GB SDXC Canv...
Shop NowKingston Technology Canvas Select 64GB micSDXC Plu...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowLexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowSanDisk SDSQXAA-128G-GN6XN memory card 128 GB Micr...
Shop NowTeam Group TUSDX128GCL10U03 memory card 128 GB Mic...
Shop NowIntegral 32GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
Shop NowHypertec CompactFlash Card 1GB
Shop NowKingston Technology High Endurance 64 GB MicroSD U...
Shop NowPhilips FM08MP45B/00 memory card 8 GB MicroSDHC UH...
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB SDXC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowSanDisk Extreme PRO 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowKingston Technology 128GB micSDXC Canvas Select Pl...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowTeam Group 32GB Micro SDHC MicroSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowADATA 32GB, microSDHC, Class 10 UHS-I
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowKioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kioxia EXCERIA G3 128 GB MicroSDXC UHS...
£24.68
£20.57
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£27.72
£23.10
|
Popular
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£19.92
£16.60
|
Recommended
ADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
£21.78
£18.15
|
Hot Product
Verbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-...
£27.89
£23.24
|
New
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LMEX3L128GG2
|
HYCFM0101G
|
SDSDB-064G-B35
|
ASDH32GUICL10-R
|
44085
|
47042
|
| Manufacturer |
KIOXIA
|
Hypertec
|
Sandisk
|
ADATA
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
CompactFlash
|
SDXC
|
SDHC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 4
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
1GB to 2GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
128GB to 256GB
|
64GB to 128GB
|