Seagate Enterprise ST10000NM017B internal hard drive 10 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III
£460.13
£383.44
10TB, 7200 rpm, 256MB, 512e/4KN (FastFormat™) SATA, Standard Model
More Information
Description
Purpose-built for enterprise applications and workloads
Trusted. Efficient. Versatile
For everything Enterprise storage, there's Exos E — the safest and most powerful way to traverse the datasphere and harness its full potential. Always on and always working, the Exos E series of hard drives is loaded with advanced options for optimal performance, reliability, security and user-definable storage management. Built on generations of industry-defining innovation, Exos E is designed to work and perform consistently in enterprise-class workloads.
Exos 7E10
Specifically designed to address the needs of storing unstructured data cost-effectively.
Trusted. Efficient. Versatile
For everything Enterprise storage, there's Exos E — the safest and most powerful way to traverse the datasphere and harness its full potential. Always on and always working, the Exos E series of hard drives is loaded with advanced options for optimal performance, reliability, security and user-definable storage management. Built on generations of industry-defining innovation, Exos E is designed to work and perform consistently in enterprise-class workloads.
Exos 7E10
Specifically designed to address the needs of storing unstructured data cost-effectively.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| 24/7 operation | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 11.8 W |
| Power consumption (idle) | 7.8 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating vibration | 5 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 720 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 793703-S21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 791394-002 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE MB8000JEQVA internal hard drive 8 TB 7200 RPM ...
Shop NowSeagate ST10000NM018G internal hard drive 10 TB 72...
Shop NowAxis 02472-001 internal hard drive 8 TB
Shop NowWestern Digital Purple Pro internal hard drive 18 ...
Shop NowSynology HAS5300-12T internal hard drive 12 TB 720...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 8 TB 7200 RPM...
Shop NowHPE 857642-002 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-y...
Shop NowHPE 857644-K21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowAxis 01859-001 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 882397-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 857965-001 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowSeagate Barracuda 20TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 793773-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 22 TB ...
Shop NowSeagate Barracuda Desktop 24TB HDD internal hard d...
Shop NowToshiba MG09 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3....
Shop NowToshiba MG10ADA10TE internal hard drive 10 TB 7200...
Shop NowWestern Digital Gold WD122KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Gold WD103KRYZ internal hard drive...
Shop NowHPE 857644-B21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 861590-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM
Shop NowDELL 401-ABHQ internal hard drive 2.4 TB 10000 RPM...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 12 TB ...
Shop NowSynology HAT5320-4T internal hard drive 4 TB 7200 ...
Shop NowUbiquiti UACC-HDD-E-16TB internal hard drive 7200 ...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 16 TB ...
Shop NowSeagate ST14000NM005J internal hard drive 14 TB 72...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD102PURP internal hard...
Shop NowSynology HAT5320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD122PURP internal hard...
Shop NowWestern Digital Purple NV internal hard drive 8 TB...
Shop NowSynology HAT3320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowHPE 870795-001B internal hard drive 900 GB 15000 R...
Shop NowHPE 870759-H21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 875217-003 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) RW 3y...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST16000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate SkyHawk ST10000VE001 internal hard drive 1...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST8000NT001 internal hard dri...
Shop NowWestern Digital Red Plus WD120EFGX internal hard d...
Shop NowSynology HAT3310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowSeagate IronWolf ST10000VN000 internal hard drive ...
Shop NowSeagate Enterprise ST8000NM017B internal hard driv...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate Enterprise ST10000NM017B inter...
£460.13
£383.44
|
Hot Product
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£396.48
£330.40
|
Popular
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£395.92
£329.93
|
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£399.26
£332.72
|
Recommended
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£404.03
£336.69
|
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£417.14
£347.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST10000NM017B
|
DELL-1800SAS/10-S16
|
DELL-1800SAS/10-S12
|
CPQ-1800SAS/10-S7
|
DELL-1800SAS/10-S11
|
CPQ-1800SAS/10-S5
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
N/A
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|