Verbatim Premium 64 GB MicroSDXC Class 10
£8.70
£7.25
64GB, microSDXC, Class 10
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | 44084 |
| EAN | 0023942440840 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | Y |
Description
Currently the smallest form factor of memory card available, the microSDHC memory cards are designed especially for mobile phones, this tiny memory card consumes very little power, therefore preserving the battery life of your mobile phone. It can also be used in GPS devices, MP3 players, digital cameras and PDA's.
The list of compatible devices grows daily and Verbatim microSD memory cards are compatible with all devices that have an SDHC slot when used with the SD adaptor.
All cards contain the latest copyright management technology to ensure legal transfer of digital assets (pictures, movies, music etc...) over computer networks for personal use.
SD High Capacity (SDHC) is the new SD memory card based on the SDA 2.0 specification and larger than 2GB capacity. Benefits include, larger capacity and higher data transfer speed. The Speed Class Specification classifies performance by Class number and offers the method to calculate its performance. The Class 10 specification indicates a minimum data transfer speed of 10MB/Sec.
The list of compatible devices grows daily and Verbatim microSD memory cards are compatible with all devices that have an SDHC slot when used with the SD adaptor.
All cards contain the latest copyright management technology to ensure legal transfer of digital assets (pictures, movies, music etc...) over computer networks for personal use.
SD High Capacity (SDHC) is the new SD memory card based on the SDA 2.0 specification and larger than 2GB capacity. Benefits include, larger capacity and higher data transfer speed. The Speed Class Specification classifies performance by Class number and offers the method to calculate its performance. The Class 10 specification indicates a minimum data transfer speed of 10MB/Sec.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 90 MB/s |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Temperature proof, Water resistant |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Temperature proof, Water resistant |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Temperature proof, Water resistant |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 64 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowIntegral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowIntegral 32GB MICRO SD CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 32GB MICRO SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 32GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowIntegral 32GB SDHC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
Shop NowIntegral 32GB MICRO SDHC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowIntegral 32GB SD MEMORY CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowVerbatim Pro 64 GB SDXC UHS Class 10
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAPTER
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Select P...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Verbatim Premium 64 GB MicroSDXC Class...
£8.70
£7.25
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Hot Product
Integral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£12.50
£10.42
|
Integral 8GB SDHC MLC FLASH CL4
£7.75
£6.46
|
Popular
Verbatim Premium 32 GB MicroSDHC Class...
£7.04
£5.87
|
New
Verbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-...
£13.02
£10.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
44084
|
INMSD2GV2
|
INCF4GV2
|
INSDH8G4V2
|
44083
|
44085
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
MicroSD
|
CFast
|
SD
|
MicroSDHC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|
8GB to 12GB
|
32GB to 48GB
|
128GB to 256GB
|