Kolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit 12 cm Black 1 pc(s)
£62.53
£52.11
Kolink Umbra Void AIO, Liquid cooling kit, 12 cm, 110.78 m³/h, Black
More Information
| SKU | KL-UA240-WC |
|---|---|
| EAN | 5999094005051 |
| Manufacturer | Kolink |
| Availability | Y |
Description
Kolink Umbra Void AIO. Type: Liquid cooling kit, Fan diameter: 12 cm, Airflow: 110.78 m³/h, Maximum air pressure: 3.9 mmH2O, Bearing type: Fluid Dynamic Bearing (FDB). Voltage: 0 - 13.2 V. Product colour: Black
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4, Socket AM5, Socket FM1, Socket FM2+ |
| Maximum air pressure | 3.9 mmH2O |
| Airflow | 110.78 m³/h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump connector | 3-pin |
| Fan noise level (max) | 30 dB |
| Pump motor speed | 2600 RPM |
| Pump's mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| Design | |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Technical details | |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4, Socket AM5, Socket FM1, Socket FM2+ |
| Maximum air pressure | 3.9 mmH2O |
| Airflow | 110.78 m³/h |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Pump connector | 3-pin |
| Power | |
|---|---|
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 0 - 13.2 V |
| Rated current | 0.24 A |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Radiator width | 12 cm |
| Radiator depth | 27.4 cm |
| Radiator height | 2.7 cm |
| Pump width | 7.2 cm |
| Pump depth | 7.2 cm |
| Pump height | 4.8 cm |
| Indication | |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Other features | |
| Pump connector | 3-pin |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowThermalright Aqua Elite 240 WHITE ARGB V3 computer...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III 240 A-RGB - Multi Compat...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB - Multi Co...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB (White) Mu...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 WHITE Motherboard, Proc...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 360 WHITE Motherboard, Proc...
Shop NowNZXT Kraken Core 240 RGB Processor Liquid cooling ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB - Multi Co...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (White) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 - Multi Compatib...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop NowGIGABYTE GAMING 360 ICE Liquid CPU Cooler- 3x120mm...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop NowPhanteks PH-F120T30 120 mm Computer case Fan 12 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Black Processor Air cool...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowAntec Skeleton 360 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool ASSASSIN VC ELITE Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowASUS Prime LC 240 ARGB Computer case All-in-one li...
Shop NowNZXT RF-U28HF-W1 computer cooling system Computer ...
Shop NowAntec VORTEX 360 Processor Liquid cooling kit 12 c...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Elite Processor Air cooler 13....
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV Processor Air cooler 14 cm Bl...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowIntel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processor Heatsink/R...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm White Processor All-in-...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm Black Processor All-in-...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 240 mm Processor All-in-on...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Computer case ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowNoctua NH-U9S computer cooling system Processor Co...
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowMSI MAG CORELIQUID A13 360 computer cooling system...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Kolink Umbra Void AIO Processor Liquid...
£62.53
£52.11
|
Hot Product
Noctua NH-U9S computer cooling system...
£79.57
£66.31
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.99
£62.49
|
Recommended
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Bestseller
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.46
£47.88
|
Intel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processo...
£86.44
£72.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KL-UA240-WC
|
NH-U9S
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
BK024
|
CYP1UHSSTD
|
| Manufacturer |
Kolink
|
Noctua
|
Noctua
|
HPE
|
be quiet!
|
Intel
|
| Type |
Liquid cooling kit
|
cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Processor
|