Antec VORTEX 360 Processor Liquid cooling kit 12 cm White 1 pc(s)
£70.39
£58.66
VORTEX 360 WHITE
More Information
| Type | Liquid cooling kit |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| SKU | 0-761345-74049-4 |
| EAN | 0761345740494 |
| Manufacturer | Antec |
| Availability | Y |
Description
Suspended Spiral Pump Head Design
The suspended spiral pump head inspired by the image of a vortex provides outstanding cooling performance and various lighting effects from different angles.
EPDM High-Density Tubing
The EPDM high-density tubing is very durable, making less loss of liquid.
Superior Fin Density
Massive 13 fins dissipate heat rapidly.
Antec Fusion PWM ARGB Fan
The Vortex 360 ARGB adopted the Antec Fusion PWM ARGB Fan with a unique multilateral-shaped lighting frame with 16 LEDs projecting the most harmonious lighting effects and providing more powerful cooling for the CPU.
The suspended spiral pump head inspired by the image of a vortex provides outstanding cooling performance and various lighting effects from different angles.
EPDM High-Density Tubing
The EPDM high-density tubing is very durable, making less loss of liquid.
Superior Fin Density
Massive 13 fins dissipate heat rapidly.
Antec Fusion PWM ARGB Fan
The Vortex 360 ARGB adopted the Antec Fusion PWM ARGB Fan with a unique multilateral-shaped lighting frame with 16 LEDs projecting the most harmonious lighting effects and providing more powerful cooling for the CPU.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Bearing type | Hydraulic |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM3, Socket AM4, Socket AM5, Socket TR4 |
| Maximum airflow | 57.93 cfm |
| Maximum air pressure | 2.11 mmH2O |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump connector | 3-pin |
| Fan noise level (max) | 31.24 dB |
| Pump noise level | 28 dB |
| Pump motor speed | 2800 RPM |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 2000 RPM |
| Pump's mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM3, Socket AM4, Socket AM5, Socket TR4 |
| Maximum airflow | 57.93 cfm |
| Maximum air pressure | 2.11 mmH2O |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Pump connector | 3-pin |
| Power | |
|---|---|
| LED voltage | 5 V |
| Pump power consumption | 3 W |
| Pump voltage | 5 - 12 V |
| Pump current | 0.25 mA |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.21 A |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 25 x 120 mm |
| Radiator width | 39.7 cm |
| Radiator depth | 2.7 cm |
| Radiator height | 12 cm |
| Pump width | 6.7 cm |
| Pump depth | 4.85 cm |
| Pump height | 6.7 cm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Other features | |
| Pump connector | 3-pin |
| LED voltage | 5 V |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Liquid Freezer III 240 A-RGB - Multi Compat...
Shop NowLian Li Uni Fan 12RSLIN3W Computer case 12 cm Whit...
Shop NowLian Li Uni Fan 12RSLIN3B Computer case 12 cm Blac...
Shop NowThermalright Aqua Elite 240 WHITE ARGB V3 computer...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 3...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB (White) Mu...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 WHITE Motherboard, Proc...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB Multi Comp...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB (White) - ...
Shop NowNZXT Kraken Core 240 RGB Processor Liquid cooling ...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 360 WHITE Motherboard, Proc...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 - Multi Compatib...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowPhanteks D30-120 D-RGB Fan Computer case 12 cm Bla...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 3 p...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowPhanteks PH-F120T30 120 mm Computer case Fan 12 cm...
Shop NowGIGABYTE GAMING 360 ICE Liquid CPU Cooler- 3x120mm...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool ASSASSIN VC ELITE Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowAntec Skeleton 360 Processor All-in-one liquid coo...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV Processor Air cooler 14 cm Bl...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Elite Processor Air cooler 13....
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowCorsair iCUE LINK LX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowASUS Prime LC 240 ARGB Computer case All-in-one li...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm Black Processor All-in-...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm White Processor All-in-...
Shop NowIntel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processor Heatsink/R...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li 12RTL1W3W computer cooling system Computer...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 240 mm Processor All-in-on...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowLian Li UNI FAN TL Computer case 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 360 mm Processor All-in-on...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowIntel CYP2UHSSTD computer cooling system Processor...
Shop NowNoctua NH-U9S computer cooling system Processor Co...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3...
Shop NowMSI MAG CORELIQUID A13 360 computer cooling system...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Antec VORTEX 360 Processor Liquid cool...
£70.39
£58.66
|
Hot Product
Noctua NH-U9S computer cooling system...
£79.57
£66.31
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.99
£62.49
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Bestseller
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.46
£47.88
|
Intel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processo...
£86.44
£72.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0-761345-74049-4
|
NH-U9S
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
BK024
|
CYP1UHSSTD
|
| Manufacturer |
Antec
|
Noctua
|
Noctua
|
HPE
|
be quiet!
|
Intel
|
| Type |
Liquid cooling kit
|
cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Processor
|