Cooler Master MasterLiquid 240 Core II White
£60.23
£50.19
2 x 120mm, 650-1750 RPM, 120m³/h, 30 dBA, 2 mmH₂O, PWM, White
- Innovative design
- Dual chamber pump
- Optimum tubing length
- Revamped fans
- Updated CPU compatibility
- Easy installation
- Included Cryo-Fuze thermal paste
More Information
| SKU | MLW-D24M-A18PA-RW |
|---|---|
| EAN | 4719512154847 |
| Manufacturer | Cooler Master |
| Availability | Y |
| Product Family | MasterLiquid |
Description
MasterLiquid Core II Series
Building upon the success of the MasterLiquid series, Cooler Master presents the newly redesigned MasterLiquid Core II Series. Features such as a refined G9R dual chamber pump for silent performance and updated CPU compatibility for total build flexibility make the Core II a next level liquid cooler. With an infinity mirror design on the pump cover, overhauled and enhanced fans, and optimized tubes for easy installation, the Core II is the epitome of powerfully elegant design. Take the cooling power of your setup into the modern era with the MasterLiquid Core II Series.
Innovative Design
An infinity mirror pump cover gives the pump a stellar aesthetics
Dual Chamber Pump
Upgraded design resulting in a compact cooler with superior performance
Optimum Tubing Length
400 mm long tubing enables effortless mounting of the cooler in any orientation
Revamped fans
The brand-new fan blades and revamped aesthetics deliver outstanding performance and a fresh look
Daisy chain connection
Simplified fan connection for easy cable management
Longer tubes for easy placement configuration
UPDATED CPU COMPATIBILITY
The Core II is compatible with all of the latest AMD and Intel CPUs
SUPPORT LGA 1851 RL-ILM SOCKET DESIGN
Building upon the success of the MasterLiquid series, Cooler Master presents the newly redesigned MasterLiquid Core II Series. Features such as a refined G9R dual chamber pump for silent performance and updated CPU compatibility for total build flexibility make the Core II a next level liquid cooler. With an infinity mirror design on the pump cover, overhauled and enhanced fans, and optimized tubes for easy installation, the Core II is the epitome of powerfully elegant design. Take the cooling power of your setup into the modern era with the MasterLiquid Core II Series.
Innovative Design
An infinity mirror pump cover gives the pump a stellar aesthetics
Dual Chamber Pump
Upgraded design resulting in a compact cooler with superior performance
Optimum Tubing Length
400 mm long tubing enables effortless mounting of the cooler in any orientation
Revamped fans
The brand-new fan blades and revamped aesthetics deliver outstanding performance and a fresh look
Daisy chain connection
Simplified fan connection for easy cable management
Longer tubes for easy placement configuration
UPDATED CPU COMPATIBILITY
The Core II is compatible with all of the latest AMD and Intel CPUs
SUPPORT LGA 1851 RL-ILM SOCKET DESIGN
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 650 RPM |
| Rotational speed (max) | 1750 RPM |
| Noise level | 30 sone |
| Bearing type | Sleeve bearing |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum air pressure | 2 mmH2O |
| Airflow | 120 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Pump connector | 3-pin + 4-pin |
| Pump noise level | 25 dB |
| Pump motor speed | 3100 RPM |
| Pump's mean time to failure (MTTF) | 50000 h |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 160000 h |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Technical details | |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum air pressure | 2 mmH2O |
| Airflow | 120 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Pump connector | 3-pin + 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Safety current | 0.45 Ah |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.23 A |
| Fan power consumption | 2.76 W |
| Pump power consumption | 3.6 W |
| Pump voltage | 12 V |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Radiator width | 27.7 cm |
| Radiator depth | 11.9 cm |
| Radiator height | 2.72 cm |
| Pump width | 8.3 cm |
| Pump depth | 7.62 cm |
| Pump height | 5.23 cm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Other features | |
| Safety current | 0.45 Ah |
| Pump connector | 3-pin + 4-pin |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
GIGABYTE GAMING 360 ICE Liquid CPU Cooler- 3x120mm...
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB - Multi Co...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop NowPhanteks PH-F120T30 120 mm Computer case Fan 12 cm...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB - Multi Co...
Shop NowDeepCool LM240 Processor Liquid cooling kit 12 cm ...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowAntec Skeleton 360 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowAntec Skeleton 240 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 240 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III 240 A-RGB - Multi Compat...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV Processor Air cooler 14 cm Bl...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowNZXT RF-U36HF-W1 computer cooling system Computer ...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowIntel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processor Heatsink/R...
Shop NowSupermicro SNK-P0080AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li UNI FAN TL Computer case 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB (White) Mu...
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 - Multi Compatib...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cooler Master MasterLiquid 240 Core II...
£60.23
£50.19
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.98
£62.48
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Recommended
Supermicro SNK-P0080AP4 computer cooli...
£76.12
£63.43
|
Intel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processo...
£87.55
£72.96
|
Hot Product
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H...
£52.27
£43.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MLW-D24M-A18PA-RW
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0080AP4
|
CYP1UHSSTD
|
BL077
|
| Manufacturer |
Cooler Master
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
Intel
|
be quiet!
|
| Type |
Liquid cooling kit
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Processor
|
N/A
|