DeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
£71.15
£59.29
AK620 DIGITAL, LGA2066/2011-v3/2011/1700/1200/1151/1150/1155, AM5/AM4, 4-pin PWM, RGB LED, 1486 g
More Information
| Type | Air cooler |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| SKU | R-AK620-BKADMN-G |
| EAN | 6933412728221 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Y |
Description
AK620 DIGITAL
The era of digital air coolers has arrived, and DeepCool is proud to introduce the AK620 DIGITAL. Everything you loved about the AK620 ZERO DARK, but with a sleek low-profile magnetic status display and ARGB LED strips.
AK620 DIGITAL
WELCOME TO THE DIGITAL ERA
REAL-TIME STATUS SCREEN
The crystal-clear digital screen displays the temperature and usage of your system's CPU in real time, and there is also a high temperature warning. The display is controlled via a simple application that only requires an open USB 2.0 header.
PROVEN AK ZERO DARK DESIGN
An all-black edition of the dominant AK620 high-performance CPU cooler. The same premium quality materials, featuring six advanced copper heat pipes, a pure copper coldplate, a dense dual-tower heat sink, and two silent FDB fans, produce a powerful winning formula for high performance cooling in a ZERO DARK raven design.
UNLOCKED POTENTIAL
Achieve peak performance on your CPU with substantial cooling capacity for high frequency overclocking. The AK620 DIGITAL features maximum heat dissipation power and improved airflow to lower temperatures during demanding system applications.
COOL, QUIET, AND POWERFUL
Two powerful PWM fans with superior fluid dynamic bearings offer low noise operation without losing cooling output for a perfect balance.
SIMPLE AND SECURE INSTALLATION
The provided all metal mounting bracket provides an easy installation process that ensures proper contact and equal pressure on both Intel and AMD platforms.
The era of digital air coolers has arrived, and DeepCool is proud to introduce the AK620 DIGITAL. Everything you loved about the AK620 ZERO DARK, but with a sleek low-profile magnetic status display and ARGB LED strips.
AK620 DIGITAL
WELCOME TO THE DIGITAL ERA
REAL-TIME STATUS SCREEN
The crystal-clear digital screen displays the temperature and usage of your system's CPU in real time, and there is also a high temperature warning. The display is controlled via a simple application that only requires an open USB 2.0 header.
PROVEN AK ZERO DARK DESIGN
An all-black edition of the dominant AK620 high-performance CPU cooler. The same premium quality materials, featuring six advanced copper heat pipes, a pure copper coldplate, a dense dual-tower heat sink, and two silent FDB fans, produce a powerful winning formula for high performance cooling in a ZERO DARK raven design.
UNLOCKED POTENTIAL
Achieve peak performance on your CPU with substantial cooling capacity for high frequency overclocking. The AK620 DIGITAL features maximum heat dissipation power and improved airflow to lower temperatures during demanding system applications.
COOL, QUIET, AND POWERFUL
Two powerful PWM fans with superior fluid dynamic bearings offer low noise operation without losing cooling output for a perfect balance.
SIMPLE AND SECURE INSTALLATION
The provided all metal mounting bracket provides an easy installation process that ensures proper contact and equal pressure on both Intel and AMD platforms.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Number of heat pipes | 6 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 68.99 cfm |
| Maximum air pressure | 2.19 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 9 |
| Fan noise level (max) | 28 dB |
| Fan bearing technology | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 1850 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 6 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Number of fan blades | 9 |
| Radiator material | Aluminum |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Number of heat pipes | 6 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 68.99 cfm |
| Maximum air pressure | 2.19 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| LED voltage | 5 V |
| Fan power consumption | 1.44 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.12 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Width | 129 mm |
| Depth | 138 mm |
| Height | 162 mm |
| Weight | 1.49 kg |
| Radiator width | 12.7 cm |
| Radiator depth | 11 cm |
| Radiator height | 15.7 cm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowLian Li Uni Fan TL120 LCD Reverse Blade Wireless C...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB (White) Mu...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 - Multi Compatib...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowDeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowGIGABYTE GAMING 360 ICE Liquid CPU Cooler- 3x120mm...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop NowPhanteks PH-F120T30 120 mm Computer case Fan 12 cm...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air c...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowDeepCool AK400 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowAntec Skeleton 360 Processor All-in-one liquid coo...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop NowDeepCool LM240 Processor Liquid cooling kit 12 cm ...
Shop NowLian Li 12CL1W3B computer cooling system Computer ...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV Processor Air cooler 14 cm Bl...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 240 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowIntel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processor Heatsink/R...
Shop NowSupermicro SNK-P0080AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 computer cooling system Proc...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li UNI FAN TL Computer case 12 cm Black 1 pc(...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop NowSupermicro SNK-P0063AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowDeepCool FL12 WH-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Wh...
Shop NowDeepCool FL12-3 in 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowNoctua NH-U9S computer cooling system Processor Co...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
DeepCool AK620 DIGITAL Processor Air c...
£71.15
£59.29
|
Noctua NH-U9S computer cooling system...
£80.04
£66.70
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.98
£62.48
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Recommended
Supermicro SNK-P0063AP4 computer cooli...
£68.52
£57.10
|
Bestseller
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.66
£48.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R-AK620-BKADMN-G
|
NH-U9S
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0063AP4
|
BK024
|
| Manufacturer |
DeepCool
|
Noctua
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
be quiet!
|
| Type |
Air cooler
|
cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
cooler
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|