ARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm Fan
- Optimised for static pressure
- Ideal choice on heatsinks, radiators and (partly-) covered case vents
- Push- or pull-configuration possible
More Information
| Suitable for | Computer case |
|---|---|
| Type | Fan |
| SKU | ACFAN00135A |
| EAN | 4895213701617 |
| Manufacturer | ARCTIC |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy

Optimised for Static Pressure
During the development of the new P12, special emphasis was placed on a focused airstream and thus a high static pressure. The fan guarantees extremely efficient cooling, even with increased air resistance.
Therefore, the P12 is particularly suitable for use on heatsinks and radiators.

Strong Cooling Performance
Numerous improvements, such as an updated engine technology and a newly developed fan design, have noticeably increased the performance of P-fans. In internal performance tests leveled to 28 dB (A), the new P-fans left many competitors behind.

High Quality Bearing
Thanks to an alloy/lubricant combination developed in Germany, friction within the bearing is reduced and greater efficiency is achieved. As a result, there is less heat development as well as less bearing noise, which means you can enjoy a longer service life from your fan.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 3-pin |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Noise level | 0.3 sone |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 56.3 cfm |
| Airflow | 95.65 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of fan blades | 5 |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Number of fan blades | 5 |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 56.3 cfm |
| Airflow | 95.65 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.4 m |
| Fan connector | 3-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 3-pin |
| Power | |
| Starting voltage | 2.8 V |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.2 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 130 mm |
| Package height | 123 mm |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 800 g |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 139 g |
| Cable length | 0.4 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 130 mm |
| Package height | 123 mm |
| Package weight | 800 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 20 |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Cooler Master MasterFan MF120 Lite ARGB Computer c...
Shop NowLian Li Uni Fan TL Wireless Lüfter ARGB PWM - 120...
Shop NowFractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 1...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 1...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Freezer 36 CO Multi Compatible Tower CPU Co...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST - 5 Pack - 120 mm PWM F...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 3 Pack - 120 mm A-R...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 computer cooling system Pro...
Shop NowARCTIC Freezer 36 (Black) Multi Compatible Tower C...
Shop NowMSI MAG COREFROZR AA13 WHITE computer cooling syst...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Com...
Shop NowCorsair RS120-R ARGB Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Compu...
Shop NowDeepCool FD12-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White 3in1 Computer case...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White 3in1 Compu...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black 3in1 Computer case...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 1 p...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm Black 1 p...
Shop NowAntec 0-761345-40048-0 computer cooling system Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Pro 3 Processor Air cooler 12 ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool AG400 BK ARGB V2 Chipset Fan 12 cm Black ...
Shop NowAntec 0-761345-40060-2 computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 1...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowLian Li Gehäuselüfter 12RCL1W1B Computer case Fa...
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowDeepCool AG620 BK ARGB V2 Chipset, Motherboard Air...
Shop NowARCTIC P14 Pro A-RGB - 3 Pack 140 mm A-RGB PWM Fan...
Shop NowCooler Master V4 Alpha 3DHP Black Processor Air co...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop NowAntec 0-761345-40061-9 computer cooling system Com...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB-3 in 1 Computer case Fan 12 cm ...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Reverse Triple-...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowNZXT F140 RGB Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop NowIntel K69237-001 computer cooling system Processor...
Shop NowNZXT F120 RGB Computer case Fan 12 cm White 1 pc(s...
Shop NowDeepCool AK400 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool AK400 WH Processor Air cooler 12 cm White...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop NowCoreParts MSPF1057 computer cooling system Fan Sil...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Computer case 12 c...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1W computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-SLIN140-1B computer cooling system Comp...
Shop NowLian Li UF-RSLIN120-1B computer cooling system Com...
Shop NowPhanteks D30-140 Computer case Fan 14 cm White 1 p...
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan - 4 Pieces
Shop NowNZXT RF-U24HF-B1 computer cooling system Computer ...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm Black 2...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack Black Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM 3-Pack White Co...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM High Speed 3-Pa...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-RR-4 computer cooling system Proce...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop NowPhanteks PH-F120T30_BG computer cooling system Fan...
Shop NowHPE 777290-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowAntec C40 Processor Cooler 9.2 cm Copper
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse Black Com...
Shop NowCooler Master Mobius 120P ARGB White Edition 3-Pac...
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor Cooler 9.2 cm...
Shop NowCooler Master Hyper 212 3DHP Black ARGB Processor ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowARCTIC P14 Pro PST - 5 Pack 140 mm PWM Fan with Ca...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Fan 12 cm White 1 pc(s)
Shop NowHYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Proce...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop NowDigitus Ventilators for use in ventilator units fo...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-SM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop NowHPE 879151-001 computer cooling system Computer ca...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-MM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-TM-4 computer cooling system Proce...
Shop NowHYTE FAN- -FA12-WW-4 computer cooling system Compu...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
ARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm...
£29.58
£24.65
|
Digitus Ventilators for use in ventila...
£27.82
£23.18
|
Popular
HPE 879151-001 computer cooling system...
£39.60
£33.00
|
Recommended
HPE 777290-001 computer cooling system...
£26.40
£22.00
|
New
Aerocool Eclipse 12 Pro Computer case...
£31.91
£26.59
|
Hot Product
be quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor C...
£24.94
£20.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ACFAN00135A
|
DN-19 FAN
|
879151-001
|
777290-001
|
ACF3-EL10217.12
|
BK030
|
| Manufacturer |
ARCTIC
|
Digitus
|
HPE
|
HPE
|
Aerocool
|
be quiet!
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
cooler
|
| Suitable location |
N/A
|
N/A
|
Computer case
|
N/A
|
Computer case
|
N/A
|