Integral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP TO 100MBS READ
£11.09
£9.24
64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP TO 100MBS READ
- Video Speed Class 10 (V10)
- A1 App Performance Specification - high IOPS ensures best performance in compatible smartphones and tablets
- UHS-I, Class 1 specification
- Complete with free protective case
- 5 year warranty
More Information
Description
Perfect for smartphones and tablets - enjoy more space for photos, videos, music and apps - 100MB/s* transfer speeds for fast data transfer and reliable photography.
Integral High Speed microSDHC and microSDXC cards are a perfect fit for your smartphone and tablet. Enjoy more space for photos, videos, music and apps. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Integral High Speed microSDHC and microSDXC cards are a perfect fit for your smartphone and tablet. Enjoy more space for photos, videos, music and apps. 100MB/s* transfer speeds allow fast data transfer and reliable photography on your compatible device.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | MicroSD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 64 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.5 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 11 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 93 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 138 mm |
| Package depth | 8 mm |
| Package weight | 12 g |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk SDSDQM-032G-B35A memory card 32 GB MicroSD...
Shop NowIntegral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowCoreParts CPMICROSDHC10-4GB memory card MicroSD Cl...
Shop NowIntegral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowVerbatim Premium 16 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowSanDisk microSDHC 32GB Class 4
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowIntegral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S + A...
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowIntegral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowVerbatim Premium 32 GB SDHC Class 10
Shop NowIntegral 32GB SD MEMORY CARD SDHC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-032G-GN3MN memory card 32 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Select P...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Integral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10...
£11.09
£9.24
|
Popular
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£13.73
£11.44
|
Recommended
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
New
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£13.20
£11.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INMSDX64G-100V10
|
INCF8GV2
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
| Flash card type |
MicroSD
|
CFast
|
CompactFlash
|
MMC
|
MicroSD
|
MicroSD
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
8GB to 12GB
|
N/A
|
N/A
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|