Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRANSFER
£13.73
£11.44
8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRANSFER
- CompactFlash Association approved
- Complete with free protective case
- 5 year warranty
More Information
Description
Great value memory cards perfect for amateur and professional photographers.
Integral CompactFlash memory cards are great value and perfect for amateur and professional photographers.
Integral CompactFlash memory cards are great value and perfect for amateur and professional photographers.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 8 GB |
| Interface | 50 pin |
| Flash card type | CFast |
| Performance | |
| Interface | 50 pin |
| Design | |
| Product colour | Black, Grey |
| Features | |
| Interface | 50 pin |
| Product colour | Black, Grey |
| Technical details | |
| Interface | 50 pin |
| Product colour | Black, Grey |
| Memory voltage | 3.3,5 V |
| Capacity | 8 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
| Memory voltage | 3.3,5 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12 g |
| Width | 36 mm |
| Depth | 3.3 mm |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 93 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package weight | 20 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| Interface | 50 pin |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Go! Plus 64GB SDXC Canv...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + ...
Shop NowSanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC UHS-I
Shop NowIntegral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowSanDisk SDSDQM-032G-B35A memory card 32 GB MicroSD...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 32 GB MicroSDHC...
Shop NowHypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowIntenso microSDXC 128GB Class 10 UHS-I Professiona...
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowVerbatim Premium 16 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S + A...
Shop NowSanDisk microSDHC 32GB Class 4
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowIntegral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowVerbatim Premium 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-032G-GN3MN memory card 32 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£13.73
£11.44
|
Recommended
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
New
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Hot Product
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£13.20
£11.00
|
Popular
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£20.41
£17.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INCF8GV2
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
SDSDB-064G-B35
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
Sandisk
|
| Flash card type |
CFast
|
CompactFlash
|
MMC
|
MicroSD
|
MicroSD
|
SDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 4
|
| Capacity |
8GB to 12GB
|
N/A
|
N/A
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|
64GB to 128GB
|