Integral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
£13.73
£11.44
8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB/S ULTIMAPRO
- High-speed memory card; up to 80MB/s transfer speed*
- Class 10 speed also enables faster data transfer from SDHC/ XC to PC/Mac (using a card reader) - makes photo and video editing much quicker and more enjoyable
- UHS-I, Class 1 specification
- MLC Flash
- Complete with free protective case
- 5 year warranty
More Information
| Flash card type | SD |
|---|---|
| Capacity | 8 GB |
| SKU | INSDH8G10-80U1 |
| EAN | 5055288431300 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Class 10 Speed memory cards to ensure that when a picture is taken, data is saved faster, for less time to wait before taking the next picture.
Integral UltimaPro SDHC/XC are Class 10 Speed to ensure that when you take a picture, data is saved faster, so there is less time to wait before taking the next picture.
Integral UltimaPro SDHC/XC are Class 10 Speed to ensure that when you take a picture, data is saved faster, so there is less time to wait before taking the next picture.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 8 GB |
| Read speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | FAT32 |
| Flash card type | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | FAT32 |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Case material | Plastic |
| Capacity | 8 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 24 mm |
| Depth | 2.1 mm |
| Height | 32 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 13 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Case material | Plastic |
| Supported file systems | FAT32 |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kingston Technology Canvas Go! Plus 64GB SDXC Canv...
Shop NowHypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 32 GB MicroSDHC...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDQM-032G-B35A memory card 32 GB MicroSD...
Shop NowIntegral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + ...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 64 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowIntegral 64GB SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS ...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowCoreParts CPMICROSDHC10-4GB memory card MicroSD Cl...
Shop NowSanDisk Extreme Plus 32 GB MicroSDHC UHS-I
Shop NowIntegral 64GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowIntenso microSDXC 128GB Class 10 UHS-I Professiona...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP T...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SDXC CL10 UHS-1 U1 90 MB/S + A...
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MiniSDHC UHS-I Class 1...
Shop NowVerbatim Premium 16 GB MicroSDHC Class 10
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH NO DUALBOX
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowLexar Professional 633x 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowHypertec CompactFlash Card 256MB memory card 0.25 ...
Shop NowIntegral 64GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V30...
Shop NowIntegral 128GB MICRO SDXC UHS-1 U1 CL10 V10 A1 UP ...
Shop NowIntegral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TR...
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowIntegral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRA...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S + A...
Shop NowSanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32 GB SDHC
Shop NowSanDisk microSDHC 32GB Class 4
Shop NowSanDisk 64GB SDXC Class 4
Shop NowVerbatim Premium 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk SDSQUNR-064G-GN3MN memory card 64 GB Micro...
Shop NowVerbatim Premium 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra microSD 32 GB MicroSDHC UHS-I Class ...
Shop NowSanDisk SDSQUNR-032G-GN3MN memory card 32 GB Micro...
Shop NowSanDisk Ultra 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus ...
Shop NowIntegral 2GB SD MLC FLASH
Shop NowSanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 32GB SDHC Mem Card 100MB/s UHS-I Cla...
Shop NowKingston Technology 128GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral 8GB SDHC MLC FLASH CL10 80 MB...
£13.73
£11.44
|
Popular
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£13.73
£11.44
|
Recommended
Hypertec CompactFlash Card 256MB memor...
£15.84
£13.20
|
New
Hypertec 256MB RS-MMC 0.25 GB
£15.84
£13.20
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£11.45
£9.54
|
Hot Product
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£13.20
£11.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INSDH8G10-80U1
|
INCF8GV2
|
HYCFM01256
|
HYMMC02256
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
| Flash card type |
SD
|
CFast
|
CompactFlash
|
MMC
|
MicroSD
|
MicroSD
|
| Capacity |
N/A
|
8GB to 12GB
|
N/A
|
N/A
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|