DICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Backpack Black
£61.45
£51.21
Laptop Backpack Eco CORE 15-17.3"
- Made from 9 recycled PET bottles
- 24 litre storage space
- Padded notebook compartment with high-density foam (HDF)
- Spacious main compartment with dividers for documents and accessories
- Front pocket with storage space for mobile accessories
- Zip pocket for mains adapter and cable
- Hidden compartment for GPS tracker
- Zip pocket with RFID blocker
- Padded shoulder straps with reflective elements for better visibility
- Ergonomically padded back section
- Space-saving side pockets for umbrella or water bottle
- Water-repellent material
More Information
| Brand compatibility | Universal |
|---|---|
| Maximum screen size | 17.3 " |
| Material | Polyester |
| Case type | Backpack |
| SKU | D32028-RPET |
| EAN | 7640239421035 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
Today's actions shape tomorrow's world. Which is why, here at DICOTA, we are dedicated to developing environmentally friendly solutions and therefore make all the items in our ECO collections out of sustainable, recycled PET. We reuse up to 36 PET bottles, so you will receive an environmentally friendly product with a life-long guarantee. Our PET products also have the quality, look and finish that you know and love.
With a generous storage space of 24 litres, the Eco CORE backpack offers enough space for your everyday needs. The notebook compartment padded with high-density foam (HDF) optimally protects the laptop, while the spacious main compartment with practical dividers makes it easy to organise documents and accessories. The front pocket is specially designed for mobile accessories and the zip pocket offers storage space for the mains adapter and cable. The hidden compartment for a GPS tracker allows you to always keep an eye on your backpack, while the zip pocket with RFID blocker protects personal data from unauthorised access. Padded shoulder straps with reflective elements for better visibility in poor lighting conditions ensure maximum comfort. The ergonomically padded back section ensures pleasant comfort even when worn for long periods. The practical, space-saving side pockets offer additional storage space for an umbrella or water bottle and the water-repellent material protects the rucksack and contents in the event of unexpected changes in the weather. The Eco CORE backpack combines style, functionality and environmental awareness in one product.
With a generous storage space of 24 litres, the Eco CORE backpack offers enough space for your everyday needs. The notebook compartment padded with high-density foam (HDF) optimally protects the laptop, while the spacious main compartment with practical dividers makes it easy to organise documents and accessories. The front pocket is specially designed for mobile accessories and the zip pocket offers storage space for the mains adapter and cable. The hidden compartment for a GPS tracker allows you to always keep an eye on your backpack, while the zip pocket with RFID blocker protects personal data from unauthorised access. Padded shoulder straps with reflective elements for better visibility in poor lighting conditions ensure maximum comfort. The ergonomically padded back section ensures pleasant comfort even when worn for long periods. The practical, space-saving side pockets offer additional storage space for an umbrella or water bottle and the water-repellent material protects the rucksack and contents in the event of unexpected changes in the weather. The Eco CORE backpack combines style, functionality and environmental awareness in one product.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Volume | 24 L |
| Width | 310 mm |
| Weight | 920 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 300 x 420 x 35 mm |
| Height | 457 mm |
| Depth | 35 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Number of front pockets | 2 |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Water repellent |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Airtag pocket, Cell phone pocket, Document pocket, Pen pocket |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Pen holder | Yes |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Gender | Unisex |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Number of front pockets | 2 |
| Protection features | Water repellent |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Airtag pocket, Cell phone pocket, Document pocket, Pen pocket |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Water repellent |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Gender | Unisex |
| Warranty period | 30 year(s) |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowWenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 c...
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowWenger/SwissGear MX Reload 35.6 cm (14") Backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear MX Professional notebook case 40....
Shop NowWenger/SwissGear MX Light 40.6 cm (16") Backpack G...
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus Strike II 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowUrban Armor Gear 982010114040 notebook case 38.1 c...
Shop NowTechair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Toploader bag Blac...
Shop NowTargus Citygear 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
Shop NowDICOTA D32038-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowWenger/SwissGear Transit notebook case 40.6 cm (16...
Shop NowWenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack ...
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowWenger/SwissGear Legacy 16 notebook case 40.6 cm (...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear 600659 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowWenger/SwissGear 600639 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowASUS ROG Ranger BP1501G 43.2 cm (17") Backpack Bla...
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowTrust 25669 laptop case 43.2 cm (17") Backpack Gre...
Shop NowDICOTA Backpack Eco Dual GO for Microsoft Surface
Shop NowTargus Sagano 39.6 cm (15.6") Backpack Black, Grey
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Backpack - CP762...
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowKensington Contour 15.6'' Laptop Backpack- Black
Shop NowTechair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
Shop NowHP 8GF07AA 39.6 cm (15.6") Briefcase Brown
Shop NowWenger/SwissGear 600631 laptop case 40.6 cm (16") ...
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowPort Designs YOSEMITE Eco XL 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowDELL EcoLoop Leather Sleeve 15
Shop NowTargus CypressEco 39.6 cm (15.6") Briefcase Black,...
Shop NowTechair TAC5701v5 14-15.6" Business Backpack
Shop NowWenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowWenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowTargus Cypress EcoSmart 39.6 cm (15.6") Backpack G...
Shop NowTargus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6 cm (16") Black
Shop NowTargus TBR003EU laptop case 40.6 cm (16") Trolley ...
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowTargus TBB013EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
DICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm...
£61.45
£51.21
|
Kensington Contour 15.6'' La...
£77.59
£64.66
|
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£62.08
£51.73
|
Popular
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£61.50
£51.25
|
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
£49.97
£41.64
|
New
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£56.74
£47.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32028-RPET
|
1500234
|
TBR003EU
|
TSB238EU
|
TBB013EU
|
600631
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Kensington
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
| Maximum screen size |
17" to 18"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Universal
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Trolley case
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|