Anker Nano 10000 mAh Black
£43.76
£36.47
30W, Built-In USB-C Cable
More Information
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| SKU | A1259H11 |
| EAN | 0194644155575 |
| Manufacturer | ANKER |
| Availability | Y |
Description
30W High-Speed Charging
Get fast 30W charging and recharging using the 30W USB-C cable. Recharge the power bank to 50% in just 45 minutes or charge an iPhone 14 to 50% within 30 minutes.
Small Size, Mighty Performance
Carry massive power in a conveniently compact form with this power bank, measuring only 4.09 × 2.06 × 1.02 inches.
Easy Portability, Endless Power
Enjoy effortless portability and uninterrupted power thanks to the reliable USB-C cable, complemented by a built-in handle for easy carrying.
Stay Informed with a Colorful Display
Keep track of your charging status with ease using the vibrant color screen, providing you with detailed information in a user-friendly interface.
Get fast 30W charging and recharging using the 30W USB-C cable. Recharge the power bank to 50% in just 45 minutes or charge an iPhone 14 to 50% within 30 minutes.
Small Size, Mighty Performance
Carry massive power in a conveniently compact form with this power bank, measuring only 4.09 × 2.06 × 1.02 inches.
Easy Portability, Endless Power
Enjoy effortless portability and uninterrupted power thanks to the reliable USB-C cable, complemented by a built-in handle for easy carrying.
Stay Informed with a Colorful Display
Keep track of your charging status with ease using the vibrant color screen, providing you with detailed information in a user-friendly interface.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Performance | |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| PowerIQ | Yes |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-A connector | Yes |
| Power | |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Input current | 3 A |
| Port 1 output power | 30 W |
| Port 2 output power | 22.5 W |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| PowerIQ | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 104 mm |
| Depth | 52.3 mm |
| Height | 26 mm |
| Weight | 215 g |
| Package width | 34 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 215 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 34 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 215 g |
| Ergonomics | |
| Built-in speaker(s) | No |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Loudspeakers | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowBelkin ENA013HQBK power bank 20000 mAh Black
Shop NoweSTUFF ES641042 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowOtterBox Zens Qi2 Slim Aluminium Powerbank Qi2 10k...
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowBelkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh Wireless cha...
Shop NoweSTUFF ES641101 power bank 10000 mAh Wireless char...
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 10000
Shop NowAnker A110E 20000 mAh Black
Shop NowVerbatim Charge 'n' Go Essentials Power Bank Magne...
Shop NowSandberg Magnet Wireless Powerbank 10000
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowPort Designs 907005 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowBelkin BoostCharge 20000 mAh Grey
Shop NowPort Designs 907006 power bank Lithium Polymer (Li...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 67W
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin 10000mAh Ultra-Thin Mini Wir...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD65W
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Blac...
Shop NowTrust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 10000 PD20W
Shop NowBelkin BPB012btBL 20000 mAh Blue
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowBelkin BPB012btRG 20000 mAh Rose gold
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
Shop NowBelkin BPB012btBK 20000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank 20000 PD65W+2xQC3.0
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge 5000 mAh Wireless charging Whit...
Shop NowSandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Anker Nano 10000 mAh Black
£43.76
£36.47
|
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£48.84
£40.70
|
Recommended
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
£60.72
£50.60
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£39.60
£33.00
|
Hot Product
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£60.17
£50.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
A1259H11
|
420-35
|
420-38
|
420-52
|
420-53
|
BPB006BTBLK
|
| Manufacturer |
ANKER
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
N/A
|