Belkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
£62.14
£51.78
20K, 65W, USB-C, USB-A
- USB-C and USB-A ports for universal compatibility
- Full-color digital display shows battery status
- Product made with recycled plastic*
- 100% plastic-free packaging
More Information
| Battery capacity | 20000 mAh |
|---|---|
| SKU | BPB020BTBK |
| EAN | 0745883887064 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | Y |
Description
Charge your laptop, MacBook and other devices quickly and safely with this power bank with a 20K§ battery capacity. Ideal for camping or traveling on long trips, you’ll have up to 65W of fast Power Delivery charging when using a single USB-C port. Two USB-C ports and a USB-A port enable three devices to be charged simultaneously.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Country of origin | China |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone, Laptop/netbook |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Power bank & device charging at once | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-A connector | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8507600004 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 400 g |
| Package width | 92 mm |
| Package depth | 48 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 460 g |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package depth | 48 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 460 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8507600004 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sandberg All-in1 Laptop Powerbank 25000
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 100W 40000
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowBelkin BoostCharge Black
Shop NowSandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 27000 PD65W
Shop NowTrust Laro Black
Shop NowUgreen 90597A power bank 25000 mAh Grey
Shop NowSandberg Solar Powerbank CampLED 20000
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowCoreParts MBX-PB007 power bank Black
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowSandberg Laptop Powerbank 20000 PD100W
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Black
Shop NowBelkin BPD012HQBK power bank 10000 mAh Wireless ch...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowOrigin Storage Origin Portable Laptop Power Bank L...
Shop NowUgreen 25000mAh 200W Fast Charging Powerbank Grey
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging Black
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowAnker A1665 5000 mAh Wireless charging Black
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 10000
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 20000 PD30W
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowAnker A1638 10000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowSandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Belkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
£62.14
£51.78
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
£60.72
£50.60
|
Hot Product
Sandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
£96.36
£80.30
|
CoreParts MBX-PB006 power bank Black
£56.10
£46.75
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
£79.20
£66.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BPB020BTBK
|
420-38
|
420-52
|
420-57
|
MBX-PB006
|
420-63
|
| Manufacturer |
Belkin
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
CoreParts
|
Sandberg
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|